V Bohumíně vzniká obří model železnice. Utáhne stovky vlaků
Ani po čtyřiceti letech u dráhy nemá vlaků dost. Bývalý výpravčí a provozní dispečer Jan Peřina si plní sen dětí i dospělých a s partou dalších nadšenců pracuje na obřím modelu kolejiště.
Už od ledna si obří model kolejiště bude moci prohlédnout a dokonce i vyzkoušet každý. Trénovat na něm budou i učni železničního oboru.
Unikátní projekt vzniká v prostorách bývalé prodejny ve Vrchlického ulici v těsné blízkosti solné jeskyňky. Modelová železnice zabrala zhruba polovinu plochy místnosti o rozloze 92 metrů čtverečních, po spuštění utáhne provoz až stovky vlaků.
Na projektu už rok pracuje skupina 13 lidí ze spolku Bohumínská modelová železnice. Ne všichni jsou modeláři, ale každý nějakým způsobem přiložil ruku k dílu. Společným cílem party nadšenců je vytvořit průřez typickou českou krajinu. Chybět samozřejmě nebudou bohumínské scenérie. U trati tak bude stát například kostel z červených cihel, původní budova radnice, kino, nebo do výšky se tyčící Penzion ve věži.
Také pohyb vlaků po trati by měl připomínat reálný provoz, koordinovat jej budou moci i sami návštěvníci. „Máme pět řídících míst. Hlavní trať bude řídit hlavní dispečer, provoz na jednokolejce ale rádi necháme v rukách zájemců. Dostanou malý počítač, stoleček a několikaminutové proškolení a mohou se do toho pustit,“ říká předseda spolku Jan Peřina.
Ten se předběžně domluvil s bohumínskou a vítkovickou střední školou, že modelová železnice poslouží také studentům železničních oborů jako cvičné kolejiště. Sám Peřina na Střední školu Bohumín po prázdninách nastupuje na částečný úvazek jako mistr odborné výchovy, coby člověk s čtyřicetiletou praxí na dráze bude mít studentům co předat.
Zbytek času chce věnovat dokončování modelu. „Provozně funkční by měl být na konci prázdnin. Pak začneme budovat krajinu. Veřejnosti jej zpřístupníme v lednu, ať už bude v jakémkoliv stavu. Vypilovat detaily můžeme i za provozu, návštěvníci se alespoň budou vracet s očekáváním, co jsme zase vymysleli nového,“ těší se nadšený modelář.
Velké modely železnic se nachází i na dalších místech republiky, unikátnost toho bohumínského bude spočívat v již zmíněné interaktivitě a také v doplňkové nabídce. „Ve vedlejší místnosti plánujeme vybudovat oddechový koutek a herničku. Zatímco jinde se návštěvníci kouknou na vláčky a odcházejí, tady si mohou pohrát, posedět, dát si něco dobrého a strávit zde klidně půlden,“ plánuje spolek.
Vznik obřího kolejiště není levnou záležitostí, sám Peřina do něj vložil už více než dva miliony korun. Zároveň přiznává, že stavba „spolkne“ ještě zhruba další milion a zdroje začínají docházet. Proto spolek nabízí možnost podílet se na vzniku a vlastně i výsledné podobě modelu prostřednictvím sponzorských darů. „Výměnou za finanční podporu vyrobíme dárci model na přání, který posléze umístíme na jednu z volných parcel na trati. Může jít o rodinný dům, zahradní chatku, rekreační objekt, hotel, nebo třeba továrnu,“ podotkl Jan Peřina. Ceny se pohybují v řádu tisícikorun v závislosti na velikosti objektu.
Mezi donátory se plánuje zařadit i město, které projekt od počátku podporuje. „Už když nás pan Peřina seznámil se svým záměrem, byli jsme s místostarosty nadšeni. Nejen že jsme zavzpomínali na dětství, kdy jsme si s vláčky sami hráli, ale projekt nám sedí i vzhledem k silnému propojení Bohumína se železnicí. Bude to moc pěkná atrakce pro všechny fandy železnice a pastva pro oči dětí. A proto kromě přijatelných nájemních podmínek podpoříme i finančně vznik některých maket budov města,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.