Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Byznys

V centru Ostravy „roste" Organica. V budově za miliardu najde práci 3,5 tisíce lidí

Inteligentní administrativní budova Organica roste na bývalém brownfieldu v centru Ostravy a developerská společnost Contera zároveň pokračuje ve smluvních jednáních s potenciálními nájemci.

Vizualizace: se souhlasem Contery

Většinu objektu po dokončení v roce 2023 obsadí mezinárodní IT gigant TietoEVRY. Developer čile staví i v Ostravě-Hrušově, kde vzniká CONTERA Park Ostrava D1 včetně hlavního skladu pro Sportisimo.

Se stavbou Organiky, která je prvním administrativním projektem Contery a která se pochlubí inteligentními řídícími systémy nebo certifikací BREEAM Excellent, se začalo loni v červenci. „Necelý půlrok poté, co se bagry zakously do země, pokračujeme v hrubých terénních úpravách a pilotovém založení objektu a rozeběhnuty jsou i práce na monolitickém železobetonovém skeletu. Jednoduše řečeno pracujeme na kostře stavby,“ říká Martin Budina, projektový ředitel společnosti Contera.

Tyto práce potrvají na bývalém brownfieldu mezi Trojhalím a obchodním centrem Forum Nová Karolina zhruba do poloviny dubna 2022, kdy budou vybetonována dvě podzemní podlaží. Pak začne růst nadzemní část budovy. Ve čtvrtém kvartálu letošního roku bude Organica vodotěsná a v prvním kvartálu roku následujícího sem Contera pustí firmu TietoEVRY, která začne s přípravami svých prostor. Půjde zhruba o tři čtvrtiny celkové administrativní plochy Organiky, zbytek obsadí další nájemci, přičemž s některými je Contera již ve fázi pokročilých smluvních jednání.

Organica bude kompletně hotová v druhé polovině roku 2023 a pochlubí se inteligentními ovládacími systémy, šetrností k životnímu prostředí nebo certifikací BREEAM Excellent. „Výjimečná lokalita, vysoká kvalita stavby a excelentní architektura jsou největším lákadlem pro budoucí klienty i zákazníky. Organica se stane součástí nového administrativně-obchodního centra Ostravy, kde již stojí obchodní centrum Fórum Nová Karolina, administrativní budova Nová Karolina Park nebo budovy Trojhalí. Troufnu si říci, že lepší místo v Ostravě nenajdete,“ dodává Dušan Kastl, partner a výkonný ředitel Contery. Náklady na stavbu přesáhnou miliardu korun a v budově by mohlo pracovat až 3500 lidí.

V jiné ostravské části Hrušově vzniká CONTERA Park Ostrava D1. Největší ze čtyř plánovaných hal o rozloze 90 tisíc metrů čtverečních obsadí prodejce sportovního vybavení Sportisimo. Do takzvané VNA části skladu společnost od začátku listopadu začala instalovat vlastní skladové systémy.

Do dalších dvou částí haly pro Sportisimo nazvaných Pick Tower a High Bay byl klientovi umožněn předčasný přístup na začátku prosince, tedy o dva měsíce dříve, než bylo v plánu. V rámci přípravy na spuštění provozu sem firma nainstaluje třeba i robotizované systémy řízené moderním softwarem, díky nimž v High Bay nebude potřeba žádná lidská obsluha. „Předčasný přístup našim klientům umožňujeme proto, aby mohli začít s přípravami svých technologií a systémů, zatímco ještě probíhají finální stavební úpravy objektu. Díky paralelním pracím se tak celý proces urychlí,“ upřesňuje Martin Budina.

Ve druhé hale o celkové rozloze 40 tisíc metrů čtverečních se v CONTERA Parku Ostrava D1 už naplno zabydlel Plzeňský Prazdroj a developer připravuje prostory pro firmy AT Computers a VAS Solutions. Druhá jmenovaná má již k dispozici část haly v CONTERA Parku Ostrava City a do Hrušova expanduje o dalších zhruba osm tisíc metrů čtverečních.

Zároveň zde začala vznikat třetí budova, průmyslový objekt s názvem „Flexi“. Ten bude mít rozlohu více než 12 tisíc metrů čtverečních. „Výjimečnost objektu spočívá ve vyšší flexibilitě prostoru a vyváženosti industriální a administrativní části. Mohou zde vznikat mnohem menší jednotky a jsou zde k dispozici i plochy pro showroom nebo větší administrativní zázemí. Jde tak o odlišný koncept než u haly pro Sportisimo, kde industriální část značně převažuje,“ říká Dušan Kastl. Budova by měla být dokončena letos v létě. Současně s výstavbou i zde prochází Contera pokročilými smluvními jednáními s potenciálními klienty.

V CONTERA Parku Ostrava D1 bude v průběhu ledna dokončena také většina dopravní a technické infrastruktury. Součástí areálu by měl být i vědecko-technologický park.