Byznys
28/03/2018 ČTK

V Dole Paskov, kde byla před rokem ukončena těžba, stále pracuje 130 lidí

V bývalém Dole Paskov (nyní Závod Útlum-Jih), kde 31. března 2017 skončila těžba černého uhlí, stále pracuje zhruba 130 zaměstnanců.

Přibližně polovina z nich fárá do podzemí, kde mimo jiné dělají bezpečnostní kontroly nebo přípravné práce před zahájením likvidace dolu, řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Kdy likvidace dolu začne, zatím není jasné. Řešit ji bude nový vlastník podniku, kterým se má stát státní společnost Prisko. Firma OKD je od předloňského května v úpadku, ve kterém skončila kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Dál těží uhlí v dolech na Karvinsku, kde i se zaměstnanci dodavatelských firem pracuje okolo 9500 lidí.

Čelechovský řekl, že během loňského a letošního roku firma vyvezla veškerou techniku z podzemí z lokalit Staříč, Chlebovice a Sviadnov, kde měl důl provozy. "Použitelné stroje byly následně přemístěny do činných dolů v karvinské části OKD," uvedl.

Při takzvaném zajišťovacím provozu nyní pracovníci na ranních směnách pravidelně v podzemí dělají předepsané bezpečnostní prohlídky.

"Odebíráme vzorky a odčerpáváme důlní vody, realizujeme stavby uzavíracích hrází pro redukci větrní sítě (pozn. - všechny větrné cesty v podzemí), rekonstruujeme důlní plynovod pro odsávání metanovzdušné směsi na povrch. Souběžně s tím provádíme v jednotlivých jámách i přípravné práce pro zahájení jejich likvidace a předepsané revize a kontroly všech technických zařízení (ventilátory, těžní stroje, rozvody a podobně)," popsal práce Čelechovský.

Ve Staříči, kde nadále zůstává dispečink a veškeré zázemí, se pracovalo mimo jiné na čištění ploch. "Lokalita Chlebovice je opuštěna. Výjimkou je ostraha areálu a obsluha těžních strojů - na tom se nic nezměnilo. V lokalitě Sviadnov zaměstnanci zejména z úseku dopravy prováděli přípravné práce na plánovanou likvidaci vtažné i výdušné jámy," uvedl Čelechovský.

Vtažnou jámou se do dolu přivádí čerstvý vzduch, výdušnou se větry z dolu odvádějí. Při technické likvidaci dolů by měly být jámy zasypány a podzemí postupně zaplaveno vodou. O tom, co bude dál s areály dolů, bude mimo jiné rozhodovat jejich budoucí vlastník.

"Bude záležet na tom, jak dopadne posudek EIA, a také na diskusi se starosty obcí o tom, jakou mají představu o využití toho území," řekl Čelechovský. Hovoří se jak o možném uchování areálů v jejich současné podobě a využití pro turistiku, tak o případném vybudování průmyslových zón. Není tak zatím ani jasné, zda například těžní věže zůstanou stát, nebo půjdou k zemi.

"Až do doby schválení projektu technické likvidace Dolu Paskov nesmíme a nebudeme provádět žádné aktivity, které by znemožňovaly těžbu. Tedy ani bourat provozní stavby," uvedl Čelechovský.

OKD nyní začíná uskutečňovat reorganizační plán, který počítá mimo jiné s postupným útlumem dolů. Původně se plánovalo, že by se s útlumem dolů Darkov a Lazy začalo už letos.

Těžba černého uhlí v Moravskoslezském kraji by podle této původní varianty měla úplně skončit útlumem Dolu ČSM v roce 2023. Původní harmonogram se ale zřejmě změní, mohou ho ovlivnit i podmínky na trhu s uhlím.

Čelechovský řekl, že žádné konkrétní termíny uzavírání dalších dolů zatím nebyly schváleny. "V současné době probíhají oboustranná jednání a připravují se všechny legislativní kroky, potřebné k finálnímu převzetí akcií společnosti OKD Nástupnická ze strany společnosti Prisko. Následně předpokládáme, že se nový vlastník důkladně seznámí s aktuální situací v těžařské firmě a na základě této analýzy zaujme i svá relevantní rozhodnutí týkající se mimo jiné útlumu, případně budoucího využití paskovského areálu," uvedl Čelechovský.

Sdílejte článek