Politika
19/12/2016 ČTK

V Havířově už nevládnou komunisté, primátorkou je Jana Feberová (ČSSD)

Novou havířovskou primátorkou se dnes stala dosavadní náměstkyně Jana Feberová (ČSSD). Nahradila komunistu Daniela Pawlase, kterého zastupitelé odvolali. Je to důsledek rozpadu koalice KSČM a ČSSD, která město vedla od června.

V jedenáctičlenné městské radě budou mít nyní sociální demokraté šest zástupců, hnutí ANO čtyři a lidovci jedno místo. Havířovské zastupitelstvo má 43 členů, nová koalice v něm bude mít 24 křesel.

Pro odvolání Pawlase hlasovalo 27 zastupitelů, proti jich bylo 13, jeden se zdržel a dva nehlasovali. Feberovou zvolilo primátorkou 26 zastupitelů, proti nebyl nikdo, ale šest zastupitelů se zdrželo a osm nehlasovalo.

Na funkci rezignoval primátorův náměstek Eduard Heczko (KSČM). Za sociální demokraty zůstal náměstkem Karel Šlachta (ČSSD), novými náměstky se stali Alena Zedníková (ČSSD) a Josef Bělica (ANO).

Zastupitelé odvolali z rady komunisty Alici Hegyi, Štefana Langra, Soňu Ryšánkovou Dosedělovou a Tomáše Ptáčka. Na jejich místa byli zvoleni za ČSSD Eva Radová, za ANO Ondřej Baránek, Iveta Kočí Palkovská a Stanislava Gorecká a za lidovce Bohuslav Niemiec. V radě zůstali sociální demokraté Pavel Rapant a Jiří Martinek.

Pawlas novinářům řekl, že si myslí, že i o Havířově rozhodly krajské volby a výměna krajského vedení. „Na vládní úrovni máme koalici hnutí ANO, ČSSD, KDU-ČSL a víceméně vidíme, že se tady kopíruje stejný model. Musíme si přiznat, že komunisté na kraji ztratili velice výrazně, nejsme součástí krajské koalice a to se samozřejmě odrazilo i na této současné koalici ve městě,“ řekl odvolaný primátor.

Uvedl, že věří, že nové vedení města bude pracovat ku prospěchu občanů. Komunisté podle něj budou konstruktivní opozicí, budou se snažit posílit a vrátit se.

„Toto město vždy patřilo komunistům a to nezmění žádná média,“ řekl Pawlas. Komunisté chyběli ve vedení Havířova naposledy v období před volbami v roce 2002.

Vedení slezského města se od podzimních voleb v roce 2014 mění už podruhé. Komunální volby v Havířově vyhrála se ziskem 15 křesel ČSSD, druzí komunisté mají 13 křesel, ANO má deset míst, Hnutí pro Havířov tři a lidovci dvě křesla.

Po volbách se ale na spolupráci domluvili komunisté s hnutím ANO a Hnutím pro Havířov, kteří vítěznou ČSSD obešli. Primátorem se stal Pawlas. Spolupráce jim vydržela do letošního června, pak se koalice rozpadla a KSČM, k níž se přidali i tři členové hnutí ANO, začala spolupracovat se sociální demokracií. Pawlas tehdy primátorem zůstal.

Havířov je druhým největším městem Moravskoslezského kraje. Má přes 75.000 obyvatel.

Sdílejte článek