Společnost
31/01/2017 ČTK

V kraji loni přibylo vražd. Pro pět měsíců hledaného vraha si policie došla do cirkusu

V Moravskoslezském kraji loni přibylo vražd a pokusů o ně. Kriminalisté řešili 17 takových případů a všechny se jim podařilo objasnit.

Předloni jich bylo o čtyři méně, přičemž jeden pachatel stále uniká. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik. Vedení krajské policie chce letos přijmout 180 nových policistů. Celkem by pak v kraji pracovalo 4284 policistů. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Nejčastější vražednou zbraní loni byl nůž, který útočník použil v deseti případech. V kategorii motiv dál vládnou osobní vztahy, často spojené se žárlivostí či rozchodem partnerů. Ty byly impulzem pro vraždu ve 12 případech.

Několik měsíců kriminalisté pracovali na odhalení vraha jednašedesátiletého muže z Frýdecko-Místecka. Jeho tělo se v dubnu našlo v jednom z bytů. I přesto, že byly ostatky ve značném stupni rozkladu, kriminalisté zjistili, že byl udušen roubíkem.

„Z místa pachatel ukradl mobilní telefon. Po vraždě se ukrýval na různých místech celého Česka,“ řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.

Policisté podle něj podezřelého sedmadvacetiletého cizince dopadli po pěti měsících. Zatčen byl loni v říjnu na cirkusovém představení. Obviněn byl z vraždy. Ve vězení může strávit až 18 let.

Přibylo i lidí obviněných z drogových zločinů. Loni jich bylo 460, předloni 416. Pracovníci moravskoslezského speciálního týmu Toxi v roce 2016 řešili 379 případů. Odhalili 37 varen pervitinu a 51 pěstíren marihuany. Tři lidé po požití drog zemřeli. Ve všech případech šlo o otravu fentanylem, což je droga, která se v regionu objevuje v posledních letech. Narkomani jej získávají z léčivých náplastí. Droga je mnohonásobně účinnější než třeba heroin, proto je u ní obrovské riziko předávkování.

Naopak o více než 12 procent ubylo případů hospodářské kriminality. Těch loni policisté řešili 2754 oproti předloňským 3140. V obou letech se jim podařilo objasnit přes polovinu z nich. Nejčastěji šlo o podvody či daňové trestné činy.

Největší škodu způsobili obvinění, kteří figurovali v případu klasického pyramidového podvodu. „Společnost vybírala od klientů peníze. Slibovala další zhodnocení investicemi. Postupem času se ale začala chovat a tvářit jako banka,“ uvedl Wita.

Policisté podle něj evidují několik stovek poškozených klientů, kteří firmě svěřili kolem 600 milionů korun. Policisté na účtu společnosti zajistili 210 milionů korun. V této souvislosti podle Wity už padla první obvinění. Více k případu ale s ohledem na vyšetřování nechtěl uvést.

Sdílejte článek