Nejnovější zprávy: Návrat po 21 letech. Národní divadlo moravskoslezské uvede Smetanovu Hubičku Srdcem Ostravák. Limity jsou jen v hlavě, říká Tomáš Budník

Společnost

V kraji přibyla volná pracovní místa. Nezaměstnanost je ale nejvyšší v republice

​Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji klesl v srpnu o 0,1 procentního bodu na 5,4 procenta. Práci nemělo na konci měsíce 43 976 lidí, tedy o 350 méně, než na konci července. Nezaměstnanost v kraji je ale nejvyšší v České republice.

Nezaměstnanost v kraji mírně klesla. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve srovnání s loňským srpnem bylo uchazečů o práci v kraji o 1011 méně a jejich podíl byl meziročně nižší rovněž o 0,1 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

V celém Česku nezaměstnanost v srpnu klesla oproti červenci o 0,2 procentního bodu na 3,6 procenta. Bez práce bylo 267 889 lidí. Počet uchazečů o práci se v zemi proti červenci snížil o 4289.

„V tomto měsíci nezaměstnanost klesá i stoupá. Záleží vždy na ekonomickém vývoji a také na personální aktivitě firem, která většinou v letních měsících bývá oslabená, ale s koncem léta se zase začíná aktivovat," řekla ČTK vedoucí oddělení zaměstnanosti ostravské pobočky úřadu Vladana Purdeková.

Nezaměstnaných v evidenci úřadu ubylo v kraji ve všech okresech s výjimkou Opavska, kde přibylo 18 uchazečů. S podílem 2,8 procenta ale Opavsko zůstává okresem s nejnižší nezaměstnaností v kraji.

„Podíl nezaměstnaných osob se snížil jen ve dvou okresech našeho kraje, v novojičínském a ostravském. V ostatních okresech stagnoval," řekla Purdeková. Na Novojičínsku i Ostravsku klesl podíl nezaměstnaných o 0,1 procentního bodu. Nejvyšší nezaměstnanost v kraji i celé zemi zůstává na Karvinsku, kde podíl nezaměstnaných na konci srpna činil rovných devět procent.

„Oproti červenci letošního roku se zvýšil počet osob, které byly z evidence úřadu práce vyřazené, a také počet osob, které se umístily zpět na trhu práce. Tento podíl představuje kolem 60 procent, což je stále poměrně vysoká hodnota," řekla Purdeková.

Podíl nezaměstnaných se vypočítává z počtu uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let, kteří mohou bezprostředně nastoupit do práce. Na konci minulého měsíci bylo v kraji v evidenci takových nezaměstnaných 41 273. „Bylo to o 354 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet nižší o 1155 osob," uvedla Purdeková. Celkový počet lidí v evidenci úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou ihned nastoupit do práce. Jde například o nezaměstnané v pracovní neschopnosti.

Purdeková řekla, že během srpna přibylo volných pracovních míst. Úřad jich na konci měsíce evidoval v kraji 14 071, což byl druhý nejvyšší letošní počet. „Na 42 procent volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají spíše cizince. Jedná se především o pozice operátorů výroby, montážní dělníky, dělníky v oblasti výstavby budov, uklízeče, zedníky, svářeče anebo kuchaře," řekla Purdeková.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v kraji průměrně 3,1 uchazeče o práci. Nejvíce uchazečů připadalo na jedno volné místo na Karvinsku, a to 10,2. Také v této statistice okres Karviná výrazně vede žebříček v celé zemi