Proměny kraje
16/12/2019 Jan Smekal

​V kraji se bude natáčet pokračování komedie Copak je to za vojáka

Šest celovečerních filmů, tři dokumenty a jeden krátký snímek podpoří Moravskoslezský kraj částkou pět milionů korun.

Vznikne druhý díl oblíbené komedie Copak je to za vojáka nebo dokument o Jeseníkách.

„Kraj vytvořil dotační titul s alokací pět milionů korun. Tím jsme získali nabídku filmových štábů. Podpořili jsme deset filmů, mezi kterými jsou jak celovečerní filmy, tak dokumenty,“ uvedl Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

„Budeme natáčet pokračování filmu Copak je to za vojáka, kde si opět zahraje známý český herec Jiří Langmajer, který se objevil také v populárním seriálu Lajna. Na film se už moc těším, jsem zvědavý, jestli svobodník Milan Kouba povýšil,“ poznamenal Krkoška.

Krajské dotace filmařům pomohou s rozvojem filmového průmyslu v regionu, posílí cestovní ruch a v neposlední řadě přispějí k zlepšení image kraje.

„Polovinu žádostí nám předložili začínající filmaři, to mě velmi těší. Náš region má velký filmový potenciál, což se mezi tvůrci zřejmě už rozkřiklo. Moravskoslezský kraj nabízí spoustu neokoukaných míst, často se zajímavou a svéráznou atmosférou. Všechny produkce také jistě ocení nadšení a vstřícnost místních,“ míní Krkoška.

Nejvyšší dotaci, rovný milion korun, získal film Citlivý člověk na motivy knihy Jáchyma Topola. Celovečerní debut bude režírovat rodák z Krnova Tomáš Klein, jehož krátký film Retriever byl uveden na festivalu v Cannes.

Filmem s nejvyšším celkovým rozpočtem a mezinárodním přesahem je připravovaný snímek Muž, který stál v cestě.

Vznikne v koprodukci společností z Česka, Slovenska, Ukrajiny a Maďarska. Tématem filmu je osud Františka Kriegela, který jako jediný odmítl podepsat moskevský diktát v roce 1968.

Sdílejte článek