Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Proměny kraje

V kraji začalo působit 300 dobrovolných záchranářů. Mohou pomoci, než přijede sanitka

​V pondělí 1. dubna byl v Moravskoslezském kraji uveden do provozu First responder systém, tedy spolupráce zdravotnické záchranné služby a dobrovolných zachránců.

Průkaz dobrovolného záchranáře. Foto: ZZK MSK

"Registrovaní a vyškolení dobrovolníci mohou být v některých případech informováni operačním střediskem o výskytu pacienta v život ohrožujícím stavu ve své blízkosti a poskytnout mu základní první pomoc ještě před příjezdem naší posádky," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

V těchto dnech jsou ve městech a obcích Moravskoslezského kraje distribuovány informace elektronickou cestou, stejně jako prostřednictvím letáků, tak aby bylo zajištěno povědomí obyvatel regionu o této možnosti pomoci.

Aktuálně je v systému zavedeno a vyškoleno 380 first responderů, kteří se již mohou do záchrany na životě ohroženého pacienta aktivně zapojit.

Záchranáři zároveň evidují další dvě stovky zájemců, kteří budou v následných týdnech postupně proškolováni. Školitelé záchranné služby měsíčně připraví nejméně čtyři kurzy a do systému tak přibývá okolo osmdesáti first responderů.

Na každém kurzu přitom se zájemci pracuje obvykle sedm školitelů a administrativních pracovníků. Zdravotnická záchranná služba plánuje s postupným zapojením osmi set až tisíce dobrovolných zachránců v Moravskoslezském kraji.

Absolvent pětihodinového přípravného kurzu obdrží průkaz first respondera, kterým se může prokázat při zásahu, symbolický pamětní odznáček a resuscitační roušky.