Byznys
23/11/2015 ČTK

V Krmelíně vznikne záložní čerpací stanice vody za 10 milionů

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) připravuje stavbu nové čerpací stanice v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Měla by být záložní čerpací stanicí pro případ, že by nastaly vážné komplikace v úpravně vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku nebo nádrži Kružberk, z níž je zásobována.

„Na rozdíl od ostatních úpraven společnosti se totiž klíčová úpravna v Podhradí zatím nedá v případě potřeby zcela nahradit,“ řekl ředitel Ostravského oblastního vodovodu SmVaK Jiří Komínek.

Ostravský oblastní vodovod je soustava zdrojů vody, která zásobuje většinu Moravskoslezského kraje. Úpravna v Podhradí upravuje na pitnou vodu z údolní nádrže Kružberk v podhůří Jeseníků. Děje se tak čištěním na filtrech, přidáním chemikálií a vápenné vody.

„Řekněme, že zhruba polovina v Podhradí vyráběné vody není nahraditelná současnými kapacitami zrychlovacích čerpacích stanic v distribučním systému,“ řekl Komínek. Úpravna prochází rozsáhlou rekonstrukcí za více než 120 milionů korun.

Další velké úpravny vody SmVaK jsou ve Frýdlantu nad Ostravicí-Nové Vsi a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. „Úpravnu vody ve Vyšních Lhotách jsme schopni nahradit zcela. Už několikrát byla odstavena z provozu, například při povodňových stavech v roce 1997. Úpravnu vody v Nové Vsi jsme schopni v krátkodobějším režimu také zcela nahradit,“ řekl ředitel.

Při problémech nádrže Kružberk nebo úpravny v Podhradí by se však do části kraje musela pitná voda dovážet cisternami. Nová stanice v Krmelíně by umožnila zásobování v této oblasti. „Je to takzvaná záložní čerpací stanice, která by nám umožnila přečerpávat zdrojové přebytky z úpravny vody Nová Ves, čili ze zdroje Šance, do prostoru úpravny vody v Podhradí, to znamená při nějaké dramatické situaci na této úpravně, respektive na kružberském zdroji částečně nahradit tento zdroj,“ řekl Komínek.

V současnosti se pracuje na projektu. „Čerpací stanice je začleněna do projektu rekonstrukce přivaděče Chlebovice – Staříč – Bělá. Projekční práce by měly být ukončeny v roce 2016 a v roce 2017 respektive 2018 by měla jít do výstavby,“ řekl Komínek.

Náklady na stavbu stanice by podle něj dosáhly asi deseti milionů korun. „Je investičně poměrně náročná, ale je to investice do dalšího zabezpečení systému, takže nepochybuji o tom, že bude schválena,“ řekl.

Systém Ostravského oblastního vodovodu je podle ředitele poměrně výjimečný. Převážná část funguje na principu gravitace. „Zhruba 95 procent celé vody, kterou dopravujeme v tom systému, teče samospádem od přehrad, přes úpravny vody, přes distribuční systém až ke konečnému spotřebiteli,“ řekl Komínek.

Severomoravské vodovody a kanalizace dodávají vodu zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do Ostravy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.

Sdílejte článek