Společnost
04/04/2017 ČTK

V lomu se utopil potápěč, pátý za posledních deset let

V zatopeném lomu Šífr ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku se utopil osmapadesátiletý polský potápěč. V neděli při ponoru se v hloubce 30 metrů ztratil kolegovi.

Kamarádi ho našli až po hodině, sdělila mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

V neděli dopoledne se v lomu potápěla skupina lidí. Neštěstí se stalo při ponoru Poláků ve věku 45 a 58 let. „Ponořili se do hloubky cca třiceti metrů, kde byla viditelnost okolo jednoho metru,“ řekla. Při vynoření se starší z cizinců ztratil.

Po vynoření mladší potápěč zalarmoval kolegy, kteří muže po hodině nalezli bez známek života v hloubce asi patnáct metrů. „Potápěči a následně zdravotníci prováděli resuscitaci, bohužel s negativním výsledkem. Příčinu úmrtí muže určí pitva,“ řekla.

Lom ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku vyhledávají potápěči nejen z Česka, ale i ze sousedních zemí. Sjíždějí se tam především pro jeho hloubku a čistou vodu.

Podobné události s tragickým koncem se tam stávají často. V březnu 2012 se tam pod ledem utopili dva potápěči z Polska. I v dubnu 2007 se tam utopili dva potápěči najednou – čtyřicetiletý muž se svou osmnáctiletou dcerou.

O rok dříve v březnu ponor nepřežil pětatřicetiletý polský sportovní potápěč. Muž se podle policie v zamrzlém lomu potápěl společně s devětadvacetiletým kamarádem, který ho našel bez známek života pod ledem.

Ve velmi chladné vodě mu zamrzla automatika umožňující dýchání.

Sdílejte článek