Nejnovější zprávy: Audina vzplála jako pochodeň, hasily ji dvě jednotky Odešel lví král, vzpomínají lidé na oblíbenou šelmu z ostravské zoo

Společnost

V Moravskoslezském kraji je 301 nakažených, onemocněli i dva lékaři

V Moravskoslezském kraji bylo dnes k 19:20 evidováno 301 lidí s COVID-19. Je to o 15 více než v úterý večer.

Mapa: KHS Ostrava

Nejvíce nemocných je stále na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z dat Krajské hygienické stanice Ostrava.

Onemocněli také dva lékaři ostravské fakultní nemocnice. Nemocné jsou i tři klientky Domova pro seniory Iris v Ostravě. V Česku má nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, 3508 lidí. Zemřelo na ni už 39 nakažených.

Ze statistiky krajských hygieniků vyplývá, že nové případy přibyly ve čtyřech z šesti okresů. Na Bruntálsku a Novojičínsku zůstává 20, respektive 23 pozitivně testovaných.

Na Opavsku počet nakažených vzrostl proti pondělnímu večeru z 31 na 35, na Karvinsku o jeden případ na 49. Na Ostravsku se počet nakažených zvýšil ze 78 na 86. Nejvíce nakažených zůstává na Frýdecko-Místecku, kde jich hygienici evidují 88, což je o dva více než v úterý.

Mezi novými nemocnými jsou i dva lékaři ostravské fakultní nemocnice z kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Nyní jsou v domácím ošetřování. Vedení kliniky podle jejích zástupců přijalo taková opatření, aby zamezilo případnému šíření nákazy.

Odběry podstoupili všichni zaměstnanci, kteří přišli do kontaktu s nakaženými lékaři. Zdravotnický personál pracuje v ochranných prostředcích s vysokým stupněm ochrany, používá například bezvýdechový respirátor FFP3. "Organizačně je vše zajištěno tak, aby nedošlo k narušení plynulého chodu kliniky," řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Ostravský domov pro seniory Iris v Ostravě má po dnešku tři klienty pozitivní na nemoc COVID-19. Dvě ženy jsou dál v péči jeho zaměstnanců. Třetí je ve fakultní nemocnici. ČTK to řekl ředitel zařízení Michal Mariánek.

Zná ale zatím jen výsledky testů části odebraných vzorků. V zařízení se začaly odebírat, když se nákaza potvrdila u jedné pracovnice přímé péče. Od ní se pravděpodobně nakazily dvě klientky. U třetí se nákaza projevila po návratu z Městské nemocnice Ostrava. Není jasné, kde se nakazila.

Epidemiologická opatření se nyní řeší i v nemocnici.