Nejnovější zprávy: ​Ostravský primátor: V kraji by mělo být druhé krematorium Tatra jako dárek - černého krasavce dostal řidič k narozeninám

Společnost

V Moravskoslezském kraji je více než tisíc nemocných zdravotníků

​Přestože v Moravskoslezském kraji stále dochází obecně k nárůstu počtu nemocných s covid-19, nemusejí se nemocnice v kraji potýkat s kritickým nedostatkem lůžek jako v některých městech v České republice.

Ilustrační foto: Archiv

Řekl to dnes po jednání krizového štábu kraje jeho šéf a hejtman Ivo Vondrák.

„Situace s lůžky v našich nemocnicích je sice také krizová, ale spíše z pohledu nemocného personálu. V nemocnicích máme stále průměrně dvacet procent volných lůžek, jak těch na intenzivní péči, tak těch standardních. Není to zatím tedy žádný kolaps. A věřím, že ten náš poměrně robustní zdravotní systém v kraji to vydrží a přečká,“ řekl dnes hejtman.

Vyzval také média k citlivému líčení krize ostravského krematoria, které se potýká s tím, že nestíhá spalovat zemřelé, kterých přibývá kvůli této nemoci.

„Toto téma považuji za velmi citlivé. Nedělejme z toho atraktivní téma. Připadá mi to nevhodné a nevkusné. To téma se dotýká pozůstalých, buďme v tomto velmi opatrní. My jsme ten problém otevřeli, protože jsme si s ním už nevěděli rady. Věc se vyřešila a já už považuji za skutečně nevhodné ho dál mediálně rozebírat.“

Hospitalizovaných nadějně mírně ubylo, dnes opět přibylo

Hejtman informoval, že v minulých dnech dokonce došlo z pohledu epidemie covid-19 k mírnému poklesu hospitalizovaných v nemocnicích.

„Snížila se tím zátěž nemocnic, především lůžek, ale dnes zase došlo k mírnému nárůstu jejich obsazenosti. Musela se obsadit další čtyři lůžka ARO a JIP, na standardních lůžkách přibylo dalších osmatřicet pacientů s covid-19. Uvidíme, co přinesou další dny,“ řekl Ivo Vondrák.

Dodal, že krizový štáb dohodl dalších třicet odlehčovacích lůžek v lázních v Klimkovicích, na které zamíří z nemocnic v případě potřeby ti pacienti, kteří jsou z nejhoršího venku.

Problém však hejtman vidí v počtu nemocných zdravotníků. „Roste počet nemocných lidí ve zdravotních profesích, máme v současnosti 886 nemocných zdravotních sester, avšak u lékařů dochází k mírnému poklesu – těch je ke dnešnímu dni 139. Stále to ale současnou situaci dělá těžkou, téměř kritickou. Doufáme, že se budou uzdravovat a že postupné očkování pomůže situaci zlepšovat,“ vypočítává hejtman.

Bohužel také podle Ivo Vondráka stále narůstá počet nakažených v domovech seniorů. Hygienici přitom nejsou schopni uspokojivě zjistit, co je toho příčinou, protože klienti i zaměstnanci jsou stále testováni.

Vakcína Moderna zamíří k seniorům

Celkem tři tisíce lidí z ostře rizikových profesí, tedy lékařů a záchranářů, už se nechalo minulý týden očkovat. Dneškem očkování pokračuje a do konce týdne získají lidé vakcínu z dalších 5 850 dávek. „Část z těchto dávek už směřuje do sociálních domovů. Tedy řešíme ty, kteří se o pacienty starají i ty, kteří jsou velmi ohrožení,“ připomněl hejtman.

Upozornil, že od zítřka by se měla do České republiky dovážet i vakcína Moderna. „Měla by dorazit do rána a celá ta dávka osmi tisíc vakcín bude směřovat do Moravskoslezského kraje. Ve středu bychom ji měli dostat, a pokud vše dobře dopadne, tak bychom s ní měli očkovat už od čtvrtka. A začali bychom s ní proočkovávat naše seniory,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

"Máme v domovech necelých dvacet tisíc lidí, z toho polovina jsou klienti, zbytek personál. Část těch lidí už prošla nemocí, takže jsou imunní. Tam nás překvapilo, že personál těchto domovů moc o toto očkování nejeví zájem. Zatím je jich tak třicet až čtyřicet procent, což je málo. Měli by to přehodnotit, protože právě personál v těchto domovech je často zdrojem nákazy,“ míní hejtman a dodal, že jako první budou lékaři očkovat seniory zítra, tedy v úterý, v domovech Slunečnice a Fontána.

Očkovat se bude hlavně v nemocnicích. Kraj osloví kvůli očkování také praktické lékaře a ambulantní specialisty, aby se nechali proočkovat.

„A chystáme velkokapacitní centrum na Černé louce, tam už se připravují dohody, jak to v něm bude vypadat, abychom nejpozději v únoru mohli v tomto centru očkovat,“ řekl Ivo Vondrák.

„Budeme jednat také obcemi s rozšířenou působností, aby tam také vznikla menší satelitní očkovací centra.“