Nejnovější zprávy: Audina vzplála jako pochodeň, hasily ji dvě jednotky Odešel lví král, vzpomínají lidé na oblíbenou šelmu z ostravské zoo

Byznys

V Moravskoslezském kraji se do protestu zapojili hlavně lékaři, lékárníci otevřeli

V Moravskoslezském kraji se do dnešního protestu zapojili hlavně lékaři.

Řada ordinací zůstala zcela uzavřená buď po celou ordinační dobu nebo aspoň její část. Většina lékáren naopak zůstala otevřená. Na některých ale majitelé vyvěsili leták s informací, že se k protestu připojují tímto způsobem.

Bez omezení dnes v Ludgeřovicích na Opavsku ordinoval praktický lékař Erich Pudich. S argumenty svých kolegů, kteří ordinace uzavřeli, ale souhlasí. Nestávkoval hlavně z ohledu na pacienty. „Nemůžu si je brát jako rukojmí,“ řekl.

Jeho rozhodnutí ale mělo i praktický důvod. „V pondělí byla v obci výluka elektrického proudu. Nemohli jsme ordinovat. Pacienti se nám tak nakupili. Včera (v úterý) i dnes jsou pořád fronty,“ vysvětlil.

Částečně se do protestu zapojila ostravská lékařka Darja Kadlecová. Aby neomezila pacienty, ordinaci uzavřela jen na polovinu ordinačních hodin.

„Od 6:00 do 10:00 jsme pracovali. Přijímali jsme akutní případy. Lidé tak dostali šanci nechat se ošetřit,“ řekla. V 10:00 ordinaci uzavřela. Příčiny ke stávce ale nejsou jen finanční, tvrdí.

„Důvodů je hodně, peníze nejsou ten hlavní. Jde například i o stále rostoucí administrativu, zavádění nepřipravených elektronických předpisů a případné postihy pro ty, kteří je nebudou vydávat. Stát na nás stále přenáší další a další povinnosti,“ stěžovala si.

Naplno se protestu účastní plicní a praktická lékařka pro dospělé z Ostravy Andrea Matulová. Pacienty informovala prostřednictvím internetových stránek a všem objednaným poslala také e-mail.

„Musíme dát nějak najevo, co si myslíme,“ uvedla Matulová, která už dříve řekla, že i jí vadí rostoucí byrokracie a s ní spojená nekoncepčnost. Argumenty lékařů podle ní nikdo neposlouchá. „Mám možná štěstí, ale mám slušné a hodné pacienti a myslím si, že většina lidí to chápe,“ doplnila.

Do protestu se dopoledne mohli zapojit i lékárníci. V centru Ostravy ale zůstaly lékárny vesměs otevřené. Na některé jejich pracovníci vyvěsili informační leták s nápisem Protest.

„Bohužel jsme nemohli mít zavřeno, majitel si to nepřál. Takže jsme jen viditelně vyvěsili leták,“ řekla pracovnice lékárny Akácie v ostravské části Dubina.