Společnost
06/04/2020 Petr Broulík

V Moravskoslezském kraji už se vyléčilo sedm lidí, stejný počet jich koronaviru podlehl

​Sedm uzdravených z nemoci Covid-19, sedm úmrtí v souvislosti s nákazou a celkem 393 nakažených má Moravskoslezský kraj.

Sedm úmrtí v Moravskoslezském kraji uvádí na svém webu ministerstvo zdravotnictví s tím, že právě dnes přibylo zatím poslední úmrtí z našeho kraje.

Počty nemocných zvýšila v posledních dnech hlavně nákaza v domově seniorů IRIS.

„Trochu varující zpráva je, že čtyřiadvacet lidí z těch, kteří byli lyžovat v Itálii nebo jiných zemích a měli se po čtrnácti dnech karantény bez příznaků nákazy vrátit do populace, je nyní pozitivní. Ukazuje se, jak je tento virus skutečně zákeřný,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák po dnešním jednání krizového štábu kraje, jehož členové se dnes naposledy setkali fyzicky a od příště budou jednat online.

Některé případy oznámení onemocnění Covid-19 se neprokázaly. Hygienici například minulý týden prověřovali zprávu o příznacích onemocnění u 35 klientů domova důchodců s Alzheimerem v Karviné- Darkově.

„Měli 38 stupňů Celsia teploty a výše. Ale hygieniky provedené testy nákazu koronavirem u ani jednoho neprokázaly,“ řekl náměstek pro sociální oblast Jiří Navrátil.

V Moravskoslezském kraji se dnes rozbíhá také takzvaná chytrá karanténa s pomocí armádních testovacích týmů, které budou trasovat s pomocí souhlasů pozitivně testovaných.

„Pozitivně testovaný dá souhlas a operátoři vyjedou po kontaktech, kterým člověk telefonoval za posledních pět dnů, a banky dají poslední platby pozitivně testovaných za posledních pět dnů. Tato mapa umožní získat, kde všude pozitivně testovaný byl a kde se pohyboval. My jsme připraveni do systému dát i údaje o použití 350 tisíc odisek,“ řekl náměstek pro chytrý region a dopravu Jakub Unucka.

Kraj také zajistil 32 míst v jednom z ostravských hostelů také pro případ karantény lidí, kteří se ocitnou bez střechy nad hlavou třeba z důvodů vykázání z bytu bez přístřeší. Toto náhradní bydlení si bude muset člověk zaplatit sám, ale náměstek Jakub Unucka řekl, že je to jen pro případ nutnosti a kraj nemusel zatím takový případ řešit.

Hejtman kraje Ivo Vondrák také požádal spolu s ředitelem Fakultní nemocnice v Ostravě motorkáře, jejichž stroje už burácejí po kraji, aby nechali ještě pár dnů své silné motorky v garážích, než vládou nařízená karanténa obyvatelstva pomine.

„Venku je hezky a teplo a jde hlavně o výzvu. Riziko případného úrazu na silnici zvyšuje i případné nebezpečí nákazy pro záchranáře a ošetřující lékaře. A to i přesto, že jsme po zimě zametli silnice,“ připomněl hejtman.

Hejtman řekl, že kraj objednal u ústředního krizového štábu sedm tisíc celoobličejových masek CM- 6 vybavených speciálními filtry, které jsou výrazně lepší než například nejlepší respirátory FFP 3. „K těmto maskám bude i dalších 49 tisíc filtrů. Tyto masky mají pomoci pracovat blízko nemocných s nákazou v zařízeních jako jsou nemocnice,“ řekl hejtman.

Kraj zajistil řadu míst pro různě nemocné seniory a to v lázních Darkov, Klimkovice a v bílovecké nemocnici. Členové krizového štábu kraje předpokládají, že by první nemocní senioři například z postižených domovů seniorů mohli využít těchto zařízení už v tomto týdnu.

"Je to zapotřebí, protože některé firmy se obávají v nakažených domovech seniorů například uklízet. Komplikovanější to je u nemocnice Bílovec, kde je třeba nejprve prostory pro nemocné uvolnit a převézt pacienty z Bílovce do nemocnic v Orlové, Karviné a případně i do ústavu v Hrabyni či Chuchelné. To by mohlo fungovat v příštím týdnu,“ řekl hejtman.

Hejtmanství už také dalo 300 rozhodnutí o karanténě u lidí, kteří se vracejí do kraje většinou z Londýna. Zatím mezi nimi nebyl žádný navrátilec nakažený koronavirem a kraj očekává v nejbližších dnech ještě na dvě stovky těchto cestovatelů, hlavně z Británie.

Hygienici zaznamenali několik pozitivních případů onemocnění u nezaměstnaných, ale zatím žádný u bezdomovců.

„Tam je ale problém, protože když se někde objevíme s odběrovou sanitou, tak bezdomovci z místa výskytu zmizí, Takže je těžké jim vzorky odebrat,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

Sdílejte článek