Byznys
16/06/2017 ČTK

V Mošnově se začne stavět továrna na výrobu slitin za 750 milionů

Ostravská společnost Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace začne v červenci v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku stavět továrnu na výrobu speciálních ocelí a superslitin za 750 milionů korun.

Dokončena by měla být příští rok a práci v ní najde až 60 lidí, sdělila za firmu Lenka Hatlapatková.

Továrna s obchodním názvem Maestoso Advanced Materials by měla ročně produkovat zhruba 5000 tun vysoce speciálních materiálů. Vznikne na pozemku o rozloze 2,5 hektaru, který firma loni koupila od města Ostravy za 11 milionů korun.

„V tuto chvíli uzavíráme smlouvy se strategickými partnery v oblasti dodávek energií, jako jsou elektrická energie, plyn, stlačený vzduch či technické plyny. Vedení společnosti vybralo jako svého partnera v dodávkách metalurgických technologií společností Consarc Engineering Ltd, která patří mezi tvůrce trhu s technologiemi a know-how umožňujícími výrobu těchto špičkových materiálů určených pro letecký a kosmický průmysl,“ uvedl ředitel společnosti Jiří Režnar.

Továrna podle něj bude disponovat unikátní technologií a zařízením, jaké široko daleko nemá konkurenci. „Pokročilá vakuová technologie výroby špičkových ocelí a superslitin s požadovanou mikročistotou a chemickou homogenitou ve střední Evropě zcela chybí, na východ od nás není jediná továrna, která by byla schopna tyto velmi žádané slitiny vyrobit,“ uvedl.

Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace vlastní patent na ocel pro práci za tepla, která výkonnostně konkuruje špičkovým ocelím zahraničních výrobců.

„Rozhodli jsme nejen pokračovat ve výzkumu a vývoji, ale především začít s výrobou této oceli. Týmu našich vědeckých pracovníků se podařilo vyvinout rovněž proces výroby niklových superslitin, který nám umožní vstup na tento exkluzivní trh s materiály pro leteckou, námořní a automobilovou dopravu,“ uvedl Režnar.

V první fázi projektu dá továrna práci 35 zaměstnancům. „V době najetí technologie do plného provozu zde nalezne zaměstnání až 60 pracovníků, z toho 45 v dělnických profesích, pět v technických profesích a deset ve vyšším managementu a obchodním úseku,“ uvedla Hatlapatková.

Zhruba 40 procent nákladů na výstavbu továrny firma zaplatí z vlastních zdrojů, 60 procent pokryje úvěry. „Původně jsme plánovali získat na tuto stavbu dotace EU, ale tím by se celá akce zdržela minimálně o rok a půl až dva. A tak jsme navýšili financování o vlastní zdroje,“ uvedl Režnar.

Společnost Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace vznikla v roce 2000 odštěpením privatizovaného výzkumného ústavu od vítkovického koncernu. Současný název má od roku 2006.

Firma se zabývá výzkumně vývojovou činností zaměřenou především na aplikaci nových poznatků v průmyslové výrobě, a to zejména materiálů se zvýšenou životností pro náročné použití v oblasti nástrojových ocelí, dále pak magneticky měkkých ocelí a materiálů pro jadernou energetiku.

Sdílejte článek