Nejnovější zprávy: Stezka Valaška oslavila rok. Navštívilo ji skoro 300 tisíc lidí Největší cisterna v Česku a pancéřový vůz. Budou sloužit hasičům v Hlučíně

Politika

V Opavě vzniká koalice ANO, ČSSD, Změny a KDU-ČSL. Ze hry jsou ODS a Starostové

V Opavě se rýsuje nová koalice ANO, ČSSD, Změny pro Opavu a KDU-ČSL. Dosavadní koalice tvořená zástupci ANO, Změna pro Opavu, KDU-ČSL, Starostové a ODS se rozpadla po sporech uvnitř hnutí ANO.

Koaliční jednání ale stále pokračují, smlouva zatím podepsána nebyla. Primátor Martin Víteček (ANO) dnes řekl, že předpokládá, že o novém vedení města by zastupitelé mohli hlasovat na schůzi zastupitelstvu v prosinci.

Už v pondělí má zasednout mimořádné zastupitelstvo, na němž se měly řešit právě i personální problémy. Víteček uvedl, že se s potenciálními koaličními partnery dohodl, že se tato otázka otevírat nebude.

Hnutí ANO v tiskovém prohlášení uvedlo, že Víteček by měl i v nové koalici zastávat funkci primátora, stejně tak by náměstky zůstali Josef Stiborský (KDU-ČSL) a Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). Nově vedení města rozšíří zastupitelé ČSSD a místo náměstka bylo nabídnuto Radimu Křupalovi.

V následujících dnech budou zástupci stran pracovat na podobě nové koaliční smlouvy, rozdělení kompetencí a na úpravě programového prohlášení, uvedlo hnutí. Víteček očekává, že sladit programové priority nebude velký problém, řešit se podle něj bude ještě obsazení rady a rozdělení kompetencí.

Situace v Opavě se zkomplikovala poté, kdy vygradovaly spory mezi primátorem a jeho náměstkyní Simonou Bierhausovou (ANO). Hnutí se v Opavě rozštěpilo, klub zastupitelů se rozdělil na dvě části a rozpadla se tak i koalice ovládající radnici. Po volbách fungovala koalice tvořená zástupci ANO, Změna pro Opavu, KDU-ČSL, Starostové a ODS.

Po rozpadu koalice měl Víteček podporu dalších šesti zastupitelů hnutí ANO, náměstkyně Bierhausová tří. V devětatřicetimístném zastupitelstvu měla koalice 24 mandátů. Stejný počet má i nově vznikající koalice. Primátor očekává, že část zastupitelů z ANO, která se postavila na stranu jeho náměstkyně, by se nyní mohla vrátit zpět. V opačném případě by koalice měla jen velmi těsnou většinu.

Volby v Opavě vyhrálo ANO a má 11 zastupitelů. Druhá ČSSD obsadila šest křesel. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a Pirátů.

V loňských komunálních volbách hnutí ANO získalo zastupitele ve všech 26 statutárních městech. V 18 se zapojilo do vládnoucí koalice. V deseti obsadilo primátorskou funkci. Během roku se ale na řadě radnic projevily rozpory v koalicích i uvnitř hnutí. Problémy ANO řeší v Praze i Brně. O primátory předtím přišlo ve Frýdku-Místku a v Ústí nad Labem. Koalice se rozpadly také v Českých Budějovicích, Mostě a v Karlových Varech.