V Opavě začne oprava obchodního domu Breda. Čemu bude sloužit?
V Opavě ve středu začne oprava obchodního domu Breda. Architekti hledají další využití pro téměř 100 let starou budovu.
ČTK to řekl mluvčí města Roman Konečný. V letošním roce se stavební firma zaměří především na výměnu oken. Těch je na budově 170. V době otevření v roce 1928 šlo o největší obchodní dům v republice.
"Letos ikonická budova architekta Leopolda Bauera dostane nová okna a fasádu. Mezitím architekti hledají nové využití slavného obchodního domu," řekl Konečný. Dodal, že práce začnou v těchto dnech. "První etapa rekonstrukce zahrnuje výměnu 170 zchátralých oken, které nahradí věrné repliky, dále opravu fasády, výměnu vodovodní přípojky, postavení nákladního výtahu a opravu fasády," uvedl mluvčí. Práce budou rozpočet města stát 28,5 milionu korun. Hotovo by mělo být do konce července příštího roku.
"Mám radost z toho, že po dlouhých přípravných pracích konečně můžeme zahájit první etapu stavby. Vzhledem k tomu, že se jedná o unikátní památkově chráněnou stavbu, musíme vše konzultovat s památkáři. Všem nám ale jde o to, aby se Breda opět vrátila Opavě a získala svou ztracenou tvář," řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Zastupitelé koupi zchátralého obchodního domu za 39,5 milionu korun schválili na konci roku 2021. Od té doby se v objektu uskutečňovaly záchranné práce, které měly zastavit další devastaci budovy. Opravovala se střecha, na což posloužily i peníze z veřejné sbírky, kopule, stavbaři rozebrali dřevěné prvky, vyklidili jednotlivá patra, město nechalo pořídit podrobný 3Dmodel budovy, který výrazně pomůže při dalším projektování.
"Takový digitální model je nezbytný s ohledem na následující úmysly a práce, na které se město jako majitel připravuje, už proto, že nám ukáže technické vlastnosti a konstrukce, které tak budeme mít pod kontrolou. Pomůže nám například s řešením energetických opatření, rozvodů elektřiny a vody a dalšími technickými i technologickými záležitostmi, které rekonstrukce zasáhne," uvedl hlavní architekt města Opavy Petr Stanjura.
Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci mají být okolo 300 milionů korun. Samotný roční provoz budovy s 10.000 metry čtverečními by měl stát asi 17,7 milionu korun. Na výnosech z nájemného a z hrazení poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.