V Ostravě bude bezpečněji, policisté testují nové chytré kamery
Je noc a na zastávce v centru Ostravy napadne podezřele vypadající pár muže, čekajícího na tramvaj. Muž při nepěkné strkanici panicky zakřičí. Spíše zařve. V tu chvíli se na pracovišti kamerového systému na služebně Městské policie v Zámecké ulici mezi spoustou malých obrazovek rozsvítí a zvětší ta pravá.
Umělá inteligence totiž neomylně vybere z téměř tisícovky bezpečnostních kamer na celém území Ostravy právě tu, kde zrovna muž čelí přepadení.
Strážník obsluhující kamerový systém rychle hlásí hlídce: „Jeďte na Hulváckou ulici. Je tam přepadení. A vezměte s sebou on-line kameru!“. On-line kamera je novinkou, když ji strážník zapne, přenáší obraz i zvuk do služebny.
Za malou chvíli divoké jízdy v malém nočním provozu je hlídka strážníků na místě. Pacifikuje útočníky a jeden ze strážníků zapíná jednu ze tří osobních on-line kamer, které v současnosti městská policie testuje. Tato chytrá kamera přenáší obraz také na pracoviště kamerového systému a obsluha sleduje, zda zákrok proti útočníkům správně a úspěšně probíhá.
Detektory hluku hlásí i výstřel či řinčení skla
Není to tuto noc poprvé. Kamerový systém spustil na velkých obrazovkách městské policie také obraz kamery, když čidlo poblíž ní na jedné z opuštěných zastávek identifikovalo třeskot rozbitého skla. Prakticky okamžitě poté, co vzteklý a opilý mladík vyrval ze stojanu odpadkový koš a mrštil s ním proti jedné ze skleněných průhledných stěn zastávky.
Část skla se roztříštila a sklem pokryla silnici, zbytek stěny „zdobí“ pavučina prasklin. I tady se v brzké době jekot policejní sirény neomylně blíží k místu, které vandalovi připadalo ještě před chvílí tak opuštěné a anonymní. A opilec končí v poutech.
Takto vypadá vylepšený kamerový systém, který dnes Městská policie Ostrava představila zástupcům médií. Umí detekovat nejen lidský křik a rozbití skla, ale také výbuch bomby, střelbu či neúměrný městský hluk. A to v širším okolí od detektoru. Ten přesně určí polohu zvuku a zároveň zapne a zvýrazní na pultu policejního pracoviště kameru, u níž čidlo neobvyklý hluk nahrálo.
Čidla hlídají zastávky Odra, Nová Karolina či Frýdlantské mosty
Na testování detektorů zvuku Městská policie spolupracuje s městskou organizací OVANET. V současnosti jich testuje sedm, a to v místech, kde se strážníci setkávají často s problémy ze strany výtržníků, násilníků nebo vandalů. A s pohybem většího počtu lidí.
„Hledáme pořád cesty, jak dosáhnout zvýšení bezpečnosti v našem městě. Máme také téměř tisíc kamer ve městě a prohlížet tisíc kamer je velmi náročné. A tak začínáme pracovat s umělou inteligencí a chytrými kamerami, které samy dokážou rozeznat situaci a ozvou se, když se něco děje,“ řekl primátor města Ostrava Jan Dohnal
Kdo si je chce praxi „vyzkoušet“ v praxi, má možnost – dvě zvuková čidla jsou na zastávce Odra v Přívoze, tři na Frýdlantských mostech a dvě na zastávkách Nová Karolina.
Ostrava testuje detektory a on-line kamery mezi prvními
„Mnohá protiprávní jednání se projevují výrazněji zvukově nežli vizuálně. Nový systém nám umožní efektivně a zejména rychleji reagovat na taková jednání a zvýší i pocit bezpečí obyvatel města,“ řekl ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.
Takzvaná zvuková čidla neobvyklých událostí testuje ostravská městská policie mezi prvními v republice. „Jsme mezi prvními třemi městy. Co se týká on-line kamer, je to pilotní projekt a tyto kamery ještě nejsou volně na trhu. My jsme součástí testovacího provozu jako jedno z mála měst v Evropské unii. Zatím máme tři on-line kamery, a pokud se osvědčí, plánujeme jejich větší nákup. Rádi bychom, kdyby je jednou měl u sebe každý strážník,“ řekl Plaček a dodal, že jedna chytrá on-line kamera stojí nižší jednotky tisíc korun.
Dodal, že pokud se zkušební provoz detektorů zvuku osvědčí, rozšíří ho ostravská městská policie do dalších vytipovaných oblastí.
V roce 1996 měla Ostrava dvě kamery, nyní už jich je 944
První dvě analogové kamery začaly v Ostravě fungovat v centru města v roce 1996. Dnes má policie na území města 944 kamer kamerového systému, z toho 332 snímá důležité dopravní uzly a 612 sleduje veřejná prostranství.
Loni kamery zaznamenaly tři a půl tisíce protiprávních událostí, strážníci díky nim zadrželi pětatřicet pachatelů trestných činů a čtyřiadvacet hledaných osob.
„Nejčastěji řešíme vandalismus, kapesní krádeže a v neposlední řadě i sprejerství,“ řekl ředitel Plaček.