Společnost
27/11/2024 Petr Broulík

V Ostravě bude od pondělí jezdit vánoční tramvaj, chystají se i Mikulášské jízdy

Loňská vánoční tramvaj. Foto: se souhlasem DPO

V garážích ostravského dopravního podniku už zaměstnanci strojí a krášlí vánoční tramvaj, která o i letos určitě nadchne všechny, kteří do ní nastoupí. Zní v ní reprodukované koledy a zejména večer vánočně vystrojená tramvaj doslova září ozdobami a světelnými vločkami.

Vánoční tramvaj poprvé vyjede na koleje v pondělí 2. prosince. „Máme nový polep, takový skoro ladovský, je z naší dílny a dělala ho naše grafička. Jako vždy vyzdobíme vánočně nejmodernější tramvaj, kterou ve vozovém parku máme, což je škodovka 39T,“ říká mluvčí Dopravního podniku Ostrava Tereza Šnoblová.

Osvětlení tramvaje bude stejné jako loni, nově na ni však budou i některé další ozdobné prvky. „Víc už toho snad ani na vánoční tramvaj pořídit nelze,“ směje se jeden ze zaměstnanců. „Kolegové z Brna mají také vánoční tramvaj, tedy u nich šalinu, a nedávno je nějaký fanda upozornil, že pěticípá vločka, které jim i nám dodává jedna firma vyrábějící vánoční osvětlení, v přírodě neexistuje," dodává.

Vločky zkoumal už Johannes Kepler

Pisatel dokonce poslal pojednání o tom, že už v sedmnáctém století tehdejší „vědci“ zkoumali sněhové vločky, a ačkoliv je sněhových vloček nepřeberné množství „druhů“ a „typů“, žádná z nich prý nemá jen pět cípů. V běžné přírodě neexistuje a příroda prý tvoří jen hexagonální tvary vloček.

Tím vánoční „hnidopich“ zamotal hlavy nejen brněnskému dopravnímu podniku, ale i designerů ostravské vánoční tramvaje. „To máme její výzdobu předělat?“ začali uvažovat, ale nakonec nechali vločky ve vánoční tramvaji pěticípé, protože výrobce šestiramenné světelné vločky nevyrábí.

A co uvádí o sněhových vločkách wikipedie? Vůbec první pojednání o vločkách sepsal už v roce 1611 slavný německý matematik a astronom Johannes Kepler ve svazku De nive sextangula. V roce 1636 vločky pozoroval i francouzský fyzik René Descartes. Oba zjistili, že ledové krystalky mají vždy přibližný tvar šestiúhelníku, případně jsou šestiboké. Mají tedy šest přibližně stejných ramen. Nejčastěji však nejsou dokonale souměrné.

Sněhové vločky jsou podle nadšenců i odborníků „maličké zázraky nekonečné krásy“ a na světě s největší pravděpodobností nelze nalézt dvě naprosto stejné.

Tramvají pojede i Mikuláš s čertem

Ale zpět k svátečním tramvajím. Dopravní podnik zve obyvatele a návštěvníky Ostravy v sobotu 7. prosince také na tradiční Mikulášské jízdy, tentokrát v historické tramvaji. Těšit se mohou na pětadvacetiminutový okruh po Hrabůvce, kde na ně budou čert s Mikulášem čekat na zastávkách Náměstí Ostrava-Jih a Nádraží Vítkovice. Odjezdy z Náměstí Ostrava-Jih směr ÚMOb Jih budou mezi devátou a půl dvanáctou hodinou a poté od třinácti hodin do půl čtvrté odpoledne ve třicetiminutovém intervalu.

Odjezdy Mikulášských tramvají z Nádraží Vítkovice směr Dřevoprodej a Jubilejní kolonie pak začínají od 9:19 až do 11:49 hodin a odpoledne od 13:19 do 15:49 hodin, rovněž ve třicetiminutovém intervalu. Jízdné se platí u průvodčího ve voze, dospělí zaplatí za jízdenku 40 korun a děti od 6 do 15 let polovic.

A to není vše. O adventních nedělích, 15. a 22. prosince, zve Dopravní podnik města Ostravy na vyhlídkové jízdy historickou tramvají Barborka centrem Ostravy. jako součást akce Ostravské Vánoce. Zájemce poveze asi nejoblíbenější ostravská historická tramvaj Barborka, a to po trase Hlavní nádraží – Náměstí S. Čecha – Muglinovská – Křižíkova – Důl Jindřich – Stodolní – Elektra – Výstaviště – Hranečník a zpět.

Odjezdy z Hlavního nádraží budou každou hodinu v 10:14, 11:14, 13:14, 14:14, 15:14 a v 16:14 hodin a odjezdy z Hranečníku v 10:38, 11:38, 13:38, 14:38, 15:38 a 16:38 hodin. Také na těchto adventních jízdách Barborkou budou cestující platit jízdné u průvodčího ve voze, dospělí za jízdenku zaplatí 40 korun a děti od 6 do 15 let polovinu.

Sdílejte článek