Společnost
22/07/2016 ČTK

V Ostravě je 2800 problémových narkomanů. Pervitin si píchá do žil i devítileté dítě

V Ostravě žije odhadem 2800 problémových uživatelů drog, tedy těch, kteří už ztratili práci a mají zpřetrhané sociální vazby. Jejich počet od roku 2007 vzrostl zhruba o tisícovku. Nejčastěji užívanou drogou je pervitin.

Vyplývá to z analýzy drogové scény v Ostravě, kterou pro město vypracovala Ostravská univerzita. Město od příštího roku plánuje posílení terénních pracovníků v ulicích, řekl dnes novinářům protidrogový koordinátor Štěpán Vozárik.

Zatímco v současnosti je terénních pracovníků 12, jejich počet by se od příštího roku mohl zvýšit na 18. „Jejich hlavní činností je vyhledávat a kontaktovat nové uživatele, se kterými v kontaktu nejsou, a samozřejmě pracovat i s uživateli, se kterými už jsou v kontaktu,“ řekl Vozárik. Terénní pracovníci se pohybují například v sociálně vyloučených lokalitách, ubytovnách či hernách. V Ostravě zaznamenali i případ devítiletého dítěte, které nitrožilně užívá pervitin.

„Kromě výměny injekčního materiálu samozřejmě dělají i poradenství, kdy se snaží navázat toho klienta do dalších služeb, jako je například kontaktní centrum,“ uvedl Vozárik.

Kromě posílení počtu terénních pracovníků chce město přijmout i další specialisty. Jeden by docházel do věznic, kde by individuálně pracoval s lidmi z Ostravy, kteří mají před koncem výkonu trestu a mají zkušenosti s drogami.

Další pracovník by se věnoval pouze lidem závislým na hazardních hrách a zaměstnat chce město i zdravotního pracovníka, který by pomáhal lidem závislým na drogách.

Podle Vozárika se v Ostravě snižuje kvalita drog. „Dříve tady byly uzavřené skupinky uživatelů, které mezi sebe nikoho nepouštěly. Dneska je to postavené spíše na byznys přístupu, kdy se droga přeprodává dalším a dalším uživatelům a tím se ta droga znehodnocuje a může mít horší zdravotní rizika,“ uvedl Vozárik.

Proces podle něj funguje tak, že při nákupu drogy u dealera se dávka rozdělí a přidají se do ní další příměsi, které zvýší její množství. Část drogy si uživatel nechá, část prodá a obdobný postup se pak může opakovat.

Na aktivity spojené s protidrogovou politikou letos ve městě směřovalo zhruba 22 milionů korun, podíl města činil asi 9,1 milionu korun.

Sdílejte článek