Politika
20/08/2018 ČTK

V Ostravě kandiduje 15 politických subjektů, posledně jich bylo 18

Ostravský magistrát zaregistroval všech 15 kandidátních listin pro podzimní komunální volby.

Potvrdila to mluvčí města Andrea Vojkovská. Úřad tak neodmítl žádnou kandidátku. Před čtyřmi lety šlo do voleb 18 subjektů.

O přízeň voličů se budou v Ostravě ucházet ČSSD, ANO, SPD, KSČM, ODS, JAUNER Československo 2018, Sdružení KDU-ČSL a nezávislí kandidáti, koalice LEČO - LEPŠÍ A ČISTÁ OSTRAVA, tvořená například uskupeními LEČO-Lepší a čistá Ostrava.

Dále podali kandidátky Nezávislí, Dobrá volba 2016, Česká pirátská strana, STAN, koalice Dělnické strany sociální spravedlnosti a Strany státu přímé demokracie-Strany práce, hnutí Ostravak a uskupení Bezpečnost, Odpovědnost, Solidarita.

Ostravské zastupitelstvo má 55 členů. Před čtyřmi lety v komunálních volbách zvítězilo hnutí ANO, které získalo 21,34 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhá ČSSD obsadila v zastupitelstvu se ziskem 16,21 procent 12 křesel.

Po deseti mandátech získali KSČM a Ostravak, obě uskupení měla necelých 14 procent hlasů. Čtyři mandáty má ODS a KDU-ČSL. Jejich zisk se pohyboval kolem šesti procent.

ANO sestavilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL. Primátorem se stal Tomáš Macura z ANO. Po roce se ale spojení rozpadlo a sociální demokraty v koalici nahradili hnutí Ostravak a ODS.

ČSSD v tu chvíli ztratila poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města.

Sdílejte článek