ROMAN FRENKO
Polévkový král
Poruba bývala až téměř do padesátých let minulého století malou obcí u Ostravy, pak se však Československo rozhodlo přeměnit ji v obrovské sídliště až neuvěřitelných rozměrů.
Na obrovském území vyrostly stovky domů, v nich tisíce bytů, vznikly dlouhé ulice včetně ústřední široké hlavní třídy, nové čtvrti a v nich spousta zeleně. Tento ostravský obvod patří dnes k nejlepším adresám k bydlení na území Ostravy, má nejméně znečištěné ovzduší a lidem se v něm spokojeně žije.
Teprve nyní však Poruba dostala i důstojnou rozsáhlou publikaci. Nejvýznamnější ostravští historici a archiváři sepsali a soustředili zatím nejvíce informací, které potěší nejen znalce, ale i mnohé patrioty obvodu, ve kterém se prostě dobře žije. Knihu, která váží úctyhodné tři a půl kilogramu a na pultech knihkupectví je od prosince loňského roku, pokřtili v porubském Domě kultury Poklad její tvůrci a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.
Od středověké vsi k modernímu městskému obvodu
Velkoryse zpracovaná publikace se nazývá Dějiny Poruby: Od středověké vsi k modernímu městskému obvodu, a má dvě části: chronologickou a tematickou, z nichž ta druhá má samostatné kapitoly například o porubské dopravě, kultuře, sportu a třeba i o hudbě.
„Detailně popisujeme například veřejnou dopravu ve 20. století, architekturu a urbanismus, literaturu, hudební tvorbu, jedna z kapitol se věnuje výtvarnému umění, další heraldickým památkám. Nebývá časté, že by byla vydána nějaká podobně koncipovaná kniha,“ shodují se pedagog katedry historie Ostravské univerzity Jiří Brňovják a jeho kolega Martin Tomášek, kteří knihu připravili.
O výpravné knize věnující se historii Poruby začal obvod a její autoři uvažovat v roce 2020 a po čtyřech letech práce ji před Vánoci vydala porubská radnice. „Poruba dosud nedisponovala žádnou dřívější vlastní monografií. Z počátku 20. století sice známe brožurku faráře Josefa Bystřičana, ale podobně komplexní dílo o obvodu zatím nikdo nenapsal,“ říká historik Jiří Brňovják, který spolu s iniciátorem nápadu Martinem Tomáškem publikaci redakčně připravili.
Už čtyři stovky Porubanů má knihu v knihovně
Na knize se podílelo sedmnáct špičkových odborníků – historiků, archivářů, památkářů nebo pedagogů. „Vzniklo dílo, které je přístupné laickému čtenáři. Poruba je ale bohatá tak, že nakonec vznikla kniha nikoliv malá,“ zdůrazňuje Jiří Brňovják její objem jak faktografický, tak i fyzický.
Starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová na křtu řekla, že doposud se prodalo na 400 kusů knihy. „Začali jsme ji prodávat před Vánoci, aby ji mohli Porubané dávat k Ježíškovi. Sama jsem ji koupila svému tatínkovi, protože je porubským rodákem a často mi vypráví různé historky z Poruby. Bydlel třeba v ulici Bohuslava Martinů, kde ve vedlejším dvoře pobýval i Jarek Nohavica a jeho tatínek. Takže si ho pamatoval z dob mládí, kdy s kluky hrál fotbal a Jarek seděl na klepači s kytarou,“ říká starostka Poruby. Ostatně sám Jarek Nohavica přispěl do publikace fotografiemi z rodinného archivu.
Ideální dárek pro porubské patrioty má svou váhu, takže raději při ní neusnout
A přidala ještě historku, kdy měla knihu při rozlévání předvánočního punče ve stánku informačního centra. Jeden z Porubanů si jí začal listovat a jeho manželka za zády vyděšeně na starostku potají gestikulovala, ať ho od té knihy „vyžene“, protože ji svému manželovi koupila k vánocům pod stromeček a že kniha má být překvapením.
Foto: Jiří Birke
„Tak jsem mu ji před nosem rázem zaklapla se slovy, že už toho bylo dost a řekla jsem mu, že jestli byl celý rok hodný, tak by mu ji možná mohl přinést Ježíšek. A ten pán odvětil: myslíte, že jsem byl až tak hodný?,“ rozesmála starostka návštěvníky křtu knihy.
Vysokoškolský pedagog a spolueditor knihy Martin Tomášek zase vzpomenul, že když dostal dva autorské výtisky, tak si je dal do batohu: „A celý den jsem potom s ní chodil, takže jsem celý den cítil opravdu její váhu, protože jsem na zádech nosil sedm kilo. A máte co dělat, abyste ji dosmýčili domů."
Jeho kolega Jiří Brňovják s humorem poznamenal, že váha knihy Dějiny Poruby může byt pro někoho nebezpečná, pokud ji bude číst před spaním. „Ale pokud to někdo bude chtít zkusit, budeme rádi, když nám potom řekne, jak se mu tato objemná kniha přes noc vryla do paměti,“ rozesmál také on návštěvníky křtu.
Kniha i pro ty, kteří chtějí zavzpomínat na své dětství
Kniha Dějiny Poruby: Od středověké vsi k modernímu městskému obvodu nejen rekapituluje dosud známá fakta, ale přináší i řadu objevných poznatků. Řeší i dlouholetý spor o to, kdy byla Poruba poprvé uvedena v historických pramenech.
„Samotnou mě překvapilo, kolik nových informací autoři díky pečlivé práci v archivech o Porubě zjistili. Porubané jsou obecně velcí patrioti, proto věřím, že se publikace stane součástí mnoha domácích knihoven. Cenné věci si tam najde každý, od milovníka historie přes znalce dopravy nebo umění až po toho, kdo bude chtít zavzpomínat na své dětství,“ uvádí starostka Lucie Baránková Vilamová. Špičková je i grafická podoba knihy, která je dílem Jiřího Šiguta.
Kniha se kromě historie zabývá i geografií, heraldikou, zobrazením obce v mapách, dopravou, architekturou nebo uměním. Je to vůbec první takto rozsáhlé dílo, které obvod o své historii má. Kniha je plnobarevná a má 632 stran a dá se pořídit v informačním centru na Hlavní třídě. Její cena je 790 korun.