Nejnovější zprávy: Masarykovo náměstí v Ostravě v sobotu ovládnou autoveteráni Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem

Byznys

V Ostravě přistane vesmírný modul. Organica se otevře už za rok

Obyvatelé Ostravy i návštěvníci obchodního centra Forum Nová Karolina pozorují, jak mezi památkově chráněným Trojhalím a obchodním centrem roste rychle nový administrativní objekt. Je jím budova Organica, jejíž pozoruhodná moderní architektura je stále více zřetelnější.

Investor si pochvaluje, že Organica vznikající na části území po bývalé koksovně Karolina a bývalé šachty roste doslova pekelným tempem.

Tato neobvyklá stavba, která má nyní již dokončeny základy, má být navíc šetrná k životnímu prostředí a pochlubí se inteligentními řídicími systémy, začíná v posledních týdnech růst do výšky.

„V českém i evropském kontextu jde o výjimečné dílo,“ řekl hlavní architekt Ludvík Seko.

Organica bude připomínat přistávající vesmírný modul

Organica podle něho roste na území bývalého brownfieldu v oblasti Karolina jako svébytný solitér. Půdorys celé rozlehlé budovy připomíná čtyřlistou vrtuli nebo i vesmírný modul, který na ploše přistál a roztáhl se do všech stran.

„Díky tomu, že budova nemusí výrazněji reagovat na okolní zástavbu, jsme mohli vytvořit symetrický půdorys, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení,“ přibližuje architekt Ludvík Seko. Zaoblené budou i zelené plochy, které vzniknou v přilehlém parku.

„Těmi se proplouvá směrem k budově. Atrium má průměr pětatřicet metrů. Budova je příjemně osvětlena, jak venku, tak uvnitř,“ uvedl architekt Ludvík Seko, jehož studio Schindler Seko Architects má za sebou například nedávno dokončený projekt Kunsthalle Praha.

Inteligentní systém nasměruje čerstvý vzduch, kam bude potřeba

Architekt vysvětlil, že organické tvary budovy Organica se umně snoubí s industriálními prvky a nejmodernějšími technologiemi uvnitř. Fasádu tvoří skleněná okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu.

Foto: Petr Broulík

Organica usiluje o prestižní certifikaci BREEAM Excellent a bude opravdu „smart“. O distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance se postará inteligentní systém vzduchotechniky, který čidly měří množství oxidu uhličitého a v případě potřeby nasměruje čerstvý vzduch tam, kde bude v danou chvíli nejvíce potřeba.

Chytré chlazení a vytápění podle meteostanice, nabíječky kol, klidné atrium

Organica bude také schopna automatizovaně řídit ohřev a chlazení budovy dle ročního období a reagovat na změny aktuálního počasí, protože její součástí bude i meteostanice.

Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení. Architekti počítají se systémem využívání dešťových vod na zálivku i se střešními fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.

„Jedním z úkolů města je podporovat podobné investice a my se v Ostravě o to snažíme léta. Rovněž se snažíme odklízet klacky z pod nohou privátních investorů. V případě Organicy jsme svědky moc hezkého projektu. A kromě drajvu a dynamiky této stavby si vážím i toho, že budova má velmi vysokou architektonickou kvalitu. Není to holá ekonomická stavba, ale že je i architektonicky pozoruhodná,“ řekl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Ajťáci se už do ní těší, Organica se otevře v druhém kvartálu roku 2023

Projekt odpovídá i potřebám společnosti Tietoevry, která po dokončení v druhém kvartálu 2023 obsadí zhruba dvě třetiny objektu a využije Organicu jako svou novou centrálu pro střední Evropu. Mezinárodní IT gigant počítá s tím, že část jeho zaměstnanců bude pracovat odsud a část na dálku a některá pracovní místa budou sdílená.

„Organica přesně vystihuje hodnoty naší společnosti, jako jsou otevřenost a inovativnost, čemuž nasvědčuje i fakt, že naši zaměstnanci svými návrhy přispěli k designu kanceláří. Organica bude novým inspirativním prostředím pro nás všechny v Tietoevry,“ slibuje si Jana Krajcarová, personální manažerka Tietoevry.

Primátor Tomáš Macura uvedl, že území Karoliny, kde Organica roste, značně symbolizuje vývoj Ostravy posledních několika desetiletí. Vzniká tu postupně město, které si na jednu stranu zachovává své historické a kulturní dědictví a na druhou stranu připravuje podmínky pro vznik projektů moderní architektury. "Budovu Organica považuji za jeden z příkladných projektů nové tváře Ostravy,“ uvedl Tomáš Macura.

Další stavbou Contery je skladiště u dálnice v Hrušově

„Ostravané mohou nyní sledovat, jak Organica roste. Ve čtvrtém kvartálu letošního roku dokončíme fasádu a na začátku příštího roku začne Tietoevry s přípravami svých kancelářských prostor. Ostatní kancelářské a obchodní prostory obsadí další nájemci, s nimiž nyní intenzivně jednáme,“ říká Dušan Kastl, výkonný ředitel Contery.

Dalším významným ostravským projektem je Contera Park Ostrava D1 v Hrušově, kde se v létě dokončí více než 100 000 metrů čtverečních skladových prostor.

Park bude využíván především pro lehký průmysl, sklady a výrobu. Velkou předností parku je ideální dopravní napojení, blízkost dálnice D1 a železniční trati do vnitrozemí, ve směru na Polsko a Slovensko. Hlavním nájemci jsou společnosti Sportisimo, Plzeňský Prazdroj, VAS Solutions, či třeba AT Computers a aktuální obsazenost parku činí už pětadevadesát procent.