Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Společnost

V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě

​Poslat děti do školy, kde se samostatně antigenními testy otestovaly na nemoc covid-19, odmítlo podle oslovených ředitelů škol v Moravskoslezském kraji tento týden jen minimum rodičů.

Ilustrační foto: pixabay.com

Někteří další děti vybavili vlastními plivacími testy. Ve školách, kam nyní mohou docházet rotačně žáci nižšího stupně, se dnes konalo druhé kolo testování. Jen v Ostravě bylo testováno 4567 dětí. Z toho byly dva vzorky pozitivní, 81 testů bylo neprůkazných. Čísla za celý kraj hygienici zveřejní v pátek.

"Dnes jsme dělali bezmála 180 testů. Všechny byly negativní a děti už testování zvládají téměř sami," řekl ředitel Základní školy Rovniny v Hlučíně Miroslav Všetečka. Dodal, že i rodičů, kteří chtěli na děti při testování dohlédnout bylo dnes výrazně méně. Zatímco v pondělí se počítaly na desítky, dnes dorazila jediná maminka.

Už nyní komunikuje s rodiči dětí, které by měly nastoupit do školy příští týden. "Někteří se dotazují, jiní posílají podmínky. Budou i takoví, kteří děti vybaví vlastním plivacím testem, který si pak ve škole udělají," uvedl Všetečka. Dodal, že v pondělí se takový případ objevil jeden. "Maminka dítě doprovázela. Když viděla, že ostatní děti vše bez problémů zvládají, nechala své dítě otestovat naším testem," řekl.

S rodiči komunikuje i ředitel ostravské ZŠ Matiční Václav Matuš. "Doma zatím zůstaly tři děti. Dostávám od některých rodičů dotazy. Některé jsou racionální, jiné ne," řekl. Dodal, že jeden z rodičů například požadoval po škole dokumenty prokazující, že testy schválil Evropská léková agentura a český Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Požadoval i certifikát, že se testem může samostatně testovat osmileté dítě a další dokumenty, které nejsme schopni dodat," řekl Matuš v jehož škole se dnes otestovalo asi 230 dětí a žádné s pozitivním výsledkem.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská dodala, že kromě tříd se děti testují na různých místech školy. Improvizovaná testovací místa vznikla například i v jídelně, keramické dílně, na chodbách či v tělocvičně. "Rodiče byli přítomni ve většině školách, aby viděli, jak testování probíhá nebo z důvodu, že měli o dítě strach," řekla.

Podle Vojkovské bylo asi osm procent dodaných testů neúplných, chyběly lahvičky s tekutinou. "Materiální zajištění není dostatečné. Chybí stojánky a nejsou kapacity při tom všem si vyrábět vlastní. Testy, které školy obdržely jsou spíše vhodné pro starší žáky. Je zde mnoho úkonů, u kterých musí být nápomocen pedagog, aby žák testování zvládl," popsala mluvčí postřehy dalších ředitelů škol.