Společnost
15/04/2021 ČTK

V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě

​Poslat děti do školy, kde se samostatně antigenními testy otestovaly na nemoc covid-19, odmítlo podle oslovených ředitelů škol v Moravskoslezském kraji tento týden jen minimum rodičů.

Někteří další děti vybavili vlastními plivacími testy. Ve školách, kam nyní mohou docházet rotačně žáci nižšího stupně, se dnes konalo druhé kolo testování. Jen v Ostravě bylo testováno 4567 dětí. Z toho byly dva vzorky pozitivní, 81 testů bylo neprůkazných. Čísla za celý kraj hygienici zveřejní v pátek.

"Dnes jsme dělali bezmála 180 testů. Všechny byly negativní a děti už testování zvládají téměř sami," řekl ředitel Základní školy Rovniny v Hlučíně Miroslav Všetečka. Dodal, že i rodičů, kteří chtěli na děti při testování dohlédnout bylo dnes výrazně méně. Zatímco v pondělí se počítaly na desítky, dnes dorazila jediná maminka.

Už nyní komunikuje s rodiči dětí, které by měly nastoupit do školy příští týden. "Někteří se dotazují, jiní posílají podmínky. Budou i takoví, kteří děti vybaví vlastním plivacím testem, který si pak ve škole udělají," uvedl Všetečka. Dodal, že v pondělí se takový případ objevil jeden. "Maminka dítě doprovázela. Když viděla, že ostatní děti vše bez problémů zvládají, nechala své dítě otestovat naším testem," řekl.

S rodiči komunikuje i ředitel ostravské ZŠ Matiční Václav Matuš. "Doma zatím zůstaly tři děti. Dostávám od některých rodičů dotazy. Některé jsou racionální, jiné ne," řekl. Dodal, že jeden z rodičů například požadoval po škole dokumenty prokazující, že testy schválil Evropská léková agentura a český Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Požadoval i certifikát, že se testem může samostatně testovat osmileté dítě a další dokumenty, které nejsme schopni dodat," řekl Matuš v jehož škole se dnes otestovalo asi 230 dětí a žádné s pozitivním výsledkem.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská dodala, že kromě tříd se děti testují na různých místech školy. Improvizovaná testovací místa vznikla například i v jídelně, keramické dílně, na chodbách či v tělocvičně. "Rodiče byli přítomni ve většině školách, aby viděli, jak testování probíhá nebo z důvodu, že měli o dítě strach," řekla.

Podle Vojkovské bylo asi osm procent dodaných testů neúplných, chyběly lahvičky s tekutinou. "Materiální zajištění není dostatečné. Chybí stojánky a nejsou kapacity při tom všem si vyrábět vlastní. Testy, které školy obdržely jsou spíše vhodné pro starší žáky. Je zde mnoho úkonů, u kterých musí být nápomocen pedagog, aby žák testování zvládl," popsala mluvčí postřehy dalších ředitelů škol.

Sdílejte článek