Společnost
10/10/2017 Jaroslav Baďura

V Ostravě se mění barvy koberců v kolejích tramvají!

Do podzimních odstínů se v těchto dnech zbarvují rozchodníky, které jsou součástí vegetačního koberce na kolejových absorbérech hluku na předmostí Frýdlantských mostů.

Rozchodníky byly zvoleny v několika druzích, aby vzniklo bohaté zelené rostlinné společenství, které pokryje rovnoměrně a souvisle plochu a pevně prokoření do syntetického recyklátu kolejového absorbéru hluku.

Každý z rozchodníků roste jinou rychlostí, některé z nich rychle rostou a rychle tvoří listy, ty potom nedokážou rychle vytvořit kořenovou síť a naopak. Právě to je důvodem skladby povrchu z několika druhů těchto rostlin, bonusem je barevná různorodost a zvýšená celková odolnost proti škůdcům a chorobám.

V podzimním období se rostliny zabarvují do žlutých až hnědých barevných odstínů, některé druhy až do červených odstínů. Toto podzimní zabarvení je intenzivnější při vlhkém a chladnějším počasí a prakticky se udrží celou zimu.

V zimním období tak bude tramvajová trať zabarvena do palety barevných odstínů od hnědé přes tmavě červenou až po tmavě fialovou s ostrůvky zelených lístků.

Díky tepelně izolačním vlastnostem syntetického recyklátu se v zimně na povrchu rozchodníků déle udrží sněhové vločky, než na přilehlých trávnících. Elasticita materiálu absorbérů hluku umožní rostlinám přežití i v mrazivém období, kdy v pórech absorbéru dojde ke zmrznutí vody.

S příchodem jara začne mít koberec sytější barvy, protože začnou růst nové listy. V jarních měsících bude tramvajová trať zabarvena do intenzívní zelené, modrozelené a zelenočervené barvy.

Koncem května a zejména v létě, v červnu a červenci, začnou rozchodníky kvést a celá tramvajová trať opět změní svoji barevnost.

Sdílejte článek