Společnost
15/02/2016 ČTK

V Ostravě se vyvíjí potvrzovací test na nebezpečný virus zika

Odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě připravují potvrzovací test, který by spolehlivě prokázal virus zika. Uvedl to dnes Radiožurnál. Vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená řekla, že předpokládá, že by test mohl být k dispozici už v březnu.

K vyšetření protilátek na virus zika už nyní v ústavu využívají nový komerční test německé firmy, která ho jako první na světě uvedla na trh.

„Je tam ale takový menší problém, že ta souprava je zatím určena pouze pro výzkumné účely, takže výsledky by se v podstatě ještě něčím dalším měly ověřit. Obecně jsou zkušenosti takové, že když se vyšetřují protilátky na flaviviry, mezi něž patří i virus zika, tak my tam velice často vidíme, že jsou takzvaně zkřížené reakce. To znamená, že když člověk prodělá jednu flavivirovou infekci a potom vás vyšetřují v testu na nějakou jinou flavivirovou infekci, tak to může dávat falešně pozitivní výsledky,“ řekla Zelená.

Právě proto se v Ostravě snaží vyvinout potvrzovací test, a to i přesto, že firma, která na trh uvedla novou testovací soupravu na virus zika, uvádí, že by se u tohoto testu mělo objevit méně falešně pozitivních výsledků. „Měl by být tedy spolehlivější, ale to zatím nevíme, protože s diagnostikou teprve začínáme,“ uvedla Zelená.

Potvrzovací neboli neutralizační test podle ní navíc nejde komerčně vyrobit, protože je pro něj zapotřebí mít k dispozici živý virus a živé buňky, na nichž se virus množí.

„My ten virus tady už máme, získali jsme ho z jedné evropské laboratoře, která ho měla k dispozici, takže nám ho poskytla. My jsme tady teď ten virus začali množit, protože jsme ho získali malé množství a potřebujeme ho mít větší množství, abychom mohli začít dělat testy,“ řekla Zelená.

Jakmile bude potvrzovací test k dispozici, bude sloužit k ověření výsledků získaných komerčním testem. „V ideálním případě, když vše bude fungovat, tak si myslím, že bychom to mohli mít v průběhu března. Máme tady ale zase takovou další překážku. Abych si mohla ověřit, že mi to opravdu funguje, tak potřebuju mít nějaký vzorek, o kterém vím, že je pozitivní. Zatím žádný takový vzorek nemám,“ uvedla Zelená.

V ústavu ale dokážou pozitivní vzorek získat tím, že virem nakazí myši. „Nakazíme myš, která začne tvořit protilátky, potom to odebereme a budeme mít ty protilátky, což bude ten pozitivní vzorek,“ vysvětlila Zelená. Takový proces je ale zdlouhavý a trvá několik týdnů. Zdravotní ústav by tak pro urychlení potřeboval získat pozitivní vzorek od člověka.

„Vzorky nám sem chodí, lidé se nechávají vyšetřovat, ale zatím tam žádný pozitivní nebyl,“ doplnila Zelená.

Infekce zika se nyní vyskytuje převážně v jižní a střední Americe a v Karibiku. Počet zemí s výskytem viru zika však neustále stoupá.

Vir zika přenášený komáry přitom patrně způsobuje mikrocefalii, nedostatečný vývin mozku u novorozeňat. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, vyrážka, bolest kloubů a zánět spojivek (zarudlé oči).

Sdílejte článek