Politika
25/01/2018 ČTK

V Ostravě soud uložil podmíněný trest za pokus uplatit primátora

Bývalý zaměstnanec teplárenské společnosti Veolia Jiří Lukeš, který chtěl údajně podplatit primátora Ostravy Tomáše Macuru a jeho náměstkyni Kateřinu Šebestovou (oba ANO) částkou 100.000 korun, dostal dnes u Okresního soudu v Ostravě podmíněný trest.

Všichni tři byli členy komise, která se zabývala například vývojem ceny tepla v Ostravě. Stejný soud rozsudek v této kauze vynesl už podruhé. Loni v lednu obžalovaného obžaloby zprostil.

Policie se kauzou začala zabývat na podnět samotného Macury, který tvrdí, že mu bývalý zaměstnanec Veolie a zároveň člen odborné komise řešící spolupráci mezi městem a firmou nabídl částku kolem 100.000 korun. Lukeš obvinění odmítá. Hájí se například tím, že v době, kdy měl údajný úplatek předat, byl na dovolené na Kubě.

Při loňském zprošťujícím rozsudku soud vycházel z toho, že nebylo jasné, zda Lukeš nabídku zástupcům města učinil. Ani to, co za peníze měl primátor udělat. Státní zástupce se odvolal a Krajský soud nařídil nové projednání případu.

Okresní soud znovu vyslechl některé svědky a znovu rozhodl, tentokrát v neprospěch obžalovaného. Udělil mu dvouletý podmíněný trest a zkušební dobu stanovil na tři roky. Lukeš navíc musí zaplatit peněžitý trest 100.000 korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si nechali lhůtu pro odvolání.

„Rozsudku nerozumím. Je pro mě záhadou. Musím ho prostudovat. Nechápu, jak se mohlo vše najednou otočit v neprospěch mého klienta,“ řekl Lukešův advokát Matej Zachveja.

Lukeš a Macura se jako členové komise, která například kontroluje správnost výpočtu ceny tepla pro Ostravany, poprvé potkali 24. února 2015. Macura byl tehdy čerstvě zvoleným primátorem. Z této pozice se stal i členem pracovní komise, společně se svou náměstkyní Šebestovou.

Právě na zasedání komise podle Macury korupční nabídka padla. Souvisela údajně s neoficiálním vyplácením odměn pro členy komise. V minulosti firma vyplácela odměny oficiálně, v roce 2010 to zastupitelstvo ukončilo. Lukeš podle Macury řekl, že společnost zástupcům města odměny neformálně vyplácí dál.

„Do obálky dostanou částku přes 100.000 korun. Je to možno chápat jako přilepšení na dovolenou,“ uvedl státní zástupce v obžalobě. Odměna měla být vyplacena na dalším zasedání komise v dubnu, dodal.

Lukeš to popírá. Uvedl, že primátora skutečně po jednání o rozhovor požádal. Důvodem ale byla snaha získat záštitu primátora a podporu města při pořádání jízdy veteránů Moravia Rallye. Na odměňování členů komise se zeptal primátor, řekl Lukeš.

„Odpověděl jsem mu, že v minulosti firma oficiálně vyplácela odměny na základě uzavřených smluv,“ řekl při výslechu na policii. Dodal, že se primátora jen zeptal, zda by to mělo pokračovat.

Macura už dříve řekl, že Lukešova slova i s odstupem času vnímá jako korupční nabídku. To Lukeš odmítá. „Žádnou korupční nabídku jsem nikomu neučinil,“ řekl. Tvrdí, že se stal obětí politického boje.

Sdílejte článek