Společnost
13/06/2016 Jaroslav Baďura

V Ostravě vznikla unikátní kniha o fotbalových stadionech. Patronem je Milan Baroš

Jiří Vojkovský není úplně obvyklý fotbalový fanoušek. Zatímco většina fandů hltá hru svého oblíbeného týmu a nic moc okolo je příliš nezajímá, Ostravan Jiří Vojkovský jezdí po evropských i domácích stadionech a prohlíží si bedlivě především je…

„Před deseti lety jsem poprvé navštívil zahraniční stadion Celticu Glasgow – vyprodaný 60 tisícový kolos ve mně zanechal tak silný zážitek, který vedl k návštěvám dalších stadionů napříč evropským kontinentem a pozdější myšlence vytvoření webu FotbaloveStadiony.cz, který nabízí databázi stadionů z celého světa. Poté vznikly dalším jazykové verze tohoto webu, uspořádání již pravidelné ankety Stadion roku a v konečném důsledku napsání této knihy.“ říká Jiří Vojkovský.

„Ne že bych byl každý měsíc v nějakém evropském fotbalovém stánku nebo na zápase, ale za poslední roky jsem jich zhruba dvacet navštívil. Většinu z nich právě při ligových zápasech, z čehož si dokážu udělat obrázek o fotbalové kultuře v různých zemích.“

Co vás na fotbalových stadionech tak fascinuje?
Nejde mi jen o to, kdo a kolik vyhraje, ale také o vše ostatní kolem. O vše, co s fotbalem také souvisí a děje se na stadionu a v jeho okolí, i když to nemusí každý vnímat. Počínaje tím, co vše samotnému zápasu předchází… Například, jak se na stadion dostat, nasát atmosféru v ulicích okolo stadionu, sledovat pořadatelský přístup, občerstvení, návštěvnost nebo počet hostujících fanoušků. Jde především o atmosféru, ale věcí, které se dají porovnat, je daleko více, napadá mě ještě parkování, VIP zóny, fanshop, ozvučení na stadionu, využití reklamních prostor a marketingových aktivit partnerů klubu v průběhu zápasu. To vše mě hodně zajímá a baví…

Většina stadionů v knize je zobrazena na 4 stranách – zde je náhled prvních dvou stran o stadionu Old Trafford.

Většina stadionů v knize je zobrazena na 4 stranách – zde je náhled prvních dvou stran o stadionu Old Trafford.

Jak vás napadlo napsat o fotbalových stadionech knihu?
Ježíšek v podobě mé manželky Daniely mi pravidelně naděloval pod stromeček knihy o fotbalových klubech a hvězdách, které vydává právě nakladatelství Egmont (vydavatel knihy Fotbalové stadiony). Těchto knih mám už doma celou sbírku a moc se mi líbí… Přesto jsem pocítil, že v nich postrádám něco, s čím je každý fanoušek spoután, tedy se svým domovem, kde chodí pravidelně podporovat svůj klub. Zde vznikla myšlenka vytvořit knihu čistě o fotbalových stadionech, kterou bych si navíc zařadil, snad jako i další fotbaloví fanoušci, do své sbírky.

Existují nějaké podobné publikace, ze kterých jste čerpal inspiraci?
Na československém trhu žádná takováto kniha ještě nevyšla. Inspirace? Ta byla čistě z mé hlavy. Celkový koncept jsem však dotvořil společně s Janem Jarošem – šéfredaktorem časopisu Pro Football, v němž občas také publikuji.

Kolik fotbalových stadionů kniha popisuje a co vše se o těchto stáncích lidé dozvědí?
Kniha Fotbalové stadiony nabízí formou encyklopedie náhled do prostředí vybraných 45 evropských stadionů – zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti. Dále v knize naleznete informace o českých či slovenských hráčích, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Knihu doprovází mé komentáře z návštěv evropských stadionů a komentáře patrona knihy Milana Baroše ke stadionům, na kterých si během své bohaté kariéry zahrál.

Najdeme v knize nějaké české stadiony?
V takovéto knize nemůžou samozřejmě chybět ty nejvýznamnější české stadiony! Proto si fanoušek počte například o již legendárních ostravských Bazalech či stadionu Za Lužánkami v Brně. Svůj stadion v knize najdou také fanoušci Sparty, Slavie, Plzně a Bohemky.

Většina stadionů v knize je zobrazena na 4 stranách – zde je náhled prvních dvou stran o stadionu Bazaly.

Většina stadionů v knize je zobrazena na 4 stranách – zde je náhled prvních dvou stran o stadionu Bazaly.

Velkým lákadlem pro fotbalové nadšence zřejmě budou komentáře Milana Baroše, který hovoří o několika stadionech, na kterých hrál. Jak se vám jej podařilo přesvědčit ke spolupráci?
Předně musím zmínit to, co je v knize napsáno v samotném úvodu – že si nesmírně vážím toho, že se patronem knihy stala taková osobnost, jakou je Milan Baroš! S Milanem jsem se potkal při svém působení v obchodním a marketingovém oddělení Baníku Ostrava, a když jsme si s nakladatelstvím ohledně vydání knihy plácli, moje první myšlenka ohledně patrona knihy směřovala právě k Milanovi. Bary ochotně a bez váhání souhlasil. Prvotní spolupráce začala ještě na Bazalech, ale poté se Bary přesunul (všichni víme proč) do Mladé Boleslavi. Komentáře byly dotaženy pomocí Milanova nejlepšího kamaráda Jirky Holiše, za což mu patří také nemalý dík.

Kde je možné knihu Fotbalové stadiony koupit?
Kniha je k dostání ve všech dobrých knihkupectvích, fanshopech a na mém webu www.kniha.fotbalovestadiony.cz.

Sdílejte článek