Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Společnost

V Ostravě začal festival interiérového designu Meat Design

​​V Ostravě dnes začal pátý ročník festivalu interiérového designu a užitého umění Meat Design Ostrava 2019.

Foto: Jaroslav Baďura

Návštěvníci se na něm mohou seznámit s nejnovějšími trendy v designu nábytku, interiérů, vybavení domácností, ale i s výzdobou prostor pro bydlení či podnikání či designovými předměty. Připraveny jsou i přednášky osobností designu. ČTK to řekla ředitelka a zakladatelka festivalu Kateřina Skórková. Přehlídka v Dolní oblasti Vítkovice potrvá do neděle.

"Meat Design je letos přehlídka dvou stovek designových značek s jedinou podmínkou pro vystavovatele a tvůrce: všechno si lidé musejí na Meat Design koupit nebo objednat. Žádné prototypy či teorie," uvedla Skórková.

Poprvé podle ní například přijely do České republiky osobnosti japonského designu, s nimiž se návštěvníci budou potkávat po celé tři dny ve speciální zóně.

"Vůbec poprvé se nám podařilo pozvat do Česka slavné japonské designéry, kteří budou v rámci zcela nové Tokyo Stage v Gongu k dispozici od pátečního večera až do neděle na přednáškách i workshopech. Návštěvníci mohou být součástí tradičního japonského čajového obřadu, nakoupit japonské designové produkty nebo vidět při práci špičkového japonského grafika či karikaturistu," uvedla Skórková.

V multifunkční aule Gong najdou návštěvníci také Art&Design Stage, kde budou přednášet osobnosti designu. Diváci si budou moci poslechnout třeba příběh mladé české sklárny Lasvit, potkají se s ikonou českého interiérového designu Jiřím Pelclem, s mladými designéry Borisem Klimkem, Lukášem Novákem nebo Michalem Riabičem, ale také s prací studia Najbrt.

Oproti předchozím letům se letos Meat Design rozšířili o další sekce, které jsou zaměřené například na udržitelný život nebo ekologické přístupy k bydlení. Samostatnou expozici bude mít v Gongu také město Ostrava. Blok přednášek a diskusí je v plánu v neděli 24. listopadu po poledni.

"Na letošním festivalu Meat Design představíme projekt koncertní haly, protože v architektuře města se jedná nepochybně o jeden z největších a nejzásadnějších počinů vůbec. Účastníci akce se budou moci seznámit s budoucí podobou haly. Model vítězného návrhu bude vystaven ve vstupní hale," uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Město chce prezentovat i nový manuál na umisťování reklamy ve městě či městský ateliér prostorového plánování a architektury MAPPA.