Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Regiony

V sobotu se po přestávce způsobené pandemií otevírá zámek Kunín

​Po přestávce způsobené epidemií koronaviru zahajuje v sobotu 30. května novou sezónu rovněž zámek Kunín na Novojičínsku.

Foto: facebook zámku Kunín

Zámek bude nyní otevřen denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Prohlídky pokojů s průvodcem se budou konat každou celou hodinu, o sobotách a nedělích pak každou půlhodinu.

Provoz zámku bude přizpůsoben podmínkám zvýšené ochrany návštěvníků. Maximální počet návštěvníků ve skupině byl omezen na 10 osob.

Pokladna zámku byla od návštěvníků oddělena skleněnou přepážkou, návštěvníci budou muset zachovávat Podmínky návštěvního provozu na památkovém objektu Zámek Kunín (např. pohybovat se po objektu s rouškou, respirátorem, šálou či štítem).

Návštěvníci zámku by rozhodně v letosním roce neměli být ochuzeni o tradiční a velmi oblíbené slavnosti růží - Růže pro paní hraběnku, která se bude konat na přelomu září a října. V letošním roce bude propojena s floristickým seminářem pod vedením květinového krále Slávka Rabušice a bude představovat největší floristickou akci na českých a moravských hradech a zámcích letošního roku.

Zámecká sezóna bude v letošním roce prodloužena až do konce měsíce října, kdy s výjimkou pondělků bude otevřeno každý den.

Zámek v Kuníně představuje jediný zámecký objekt postavený slavným vídeňským stavitelem Janem Lukášem Hildebrandtem v Českých zemích. V letech 1726 - 1734 jej postavil pro hraběcí rodinu Harrachů. Nejvýznamnější majitelkou zámku byla hraběnka Marie Walburga, která na zámku vybudovala pozoruhodný vzdělávací ústav, jehož žákem byl rovněž slavný František Palacký.

Zcela zničený zámek prošel před časem nákladnou rekonstrukcí a do zámku se podařilo získat nebývale rozsáhlé množství původních sbírek a zařízení jak z České republiky tak ze zahraničí od rodin bývalých majitelů zámku (poslední konvolut sbírek dorazil na zámek před týdnem).

Na konci loňského roce se zámku dostalo významné pocty, kdy obdržel cenu odborné poroty Opera Historica 2019 za výjimečný počin v obnově a záchraně památek za posledních 30 let od Sametové revoluce (společně s Palácem šlechtičen na Pražském Hradě, Obecním domem, Müllerovou vilou, Valdštejnským palácem v Praze, Zámkem Kratochvíle a barokním hospitálem Kuks).

Zámek je majetkem obce Kunín, jeho provoz však zabezpečuje Muzeum Novojičínska, p.o. a Moravskoslezský kraj.