Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Společnost

V Zoo Ostrava se narodila dvě mláďata servalů

​Ve výběhu servalů v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava mohou návštěvníci vidět dvě mláďata.

Foto: Monika Vlčková

Koťata se narodila už 13. dubna, ale první týdny pobývala se svou matkou ve vnitřních prostorech, které nejsou veřejnosti přístupné.

Jedná se o třetí mláďata, která pár servalů odchovává. V prvních dvou případech porodila samice této malé kočkovité šelmy po jednom mláděti – poprvé v roce 2019, podruhé v roce 2020.

Obě to byly samičky, které matka úspěšně odchovala. Velmi dobře si vede i s dvojčaty – samečky. První týdny trávila samice s mláďaty téměř výhradně ve vnitřních prostorech, ale nyní už mohou návštěvníci celou servalí rodinu pozorovat ve výběhu nedaleko Pavilonu indických zvířat.

Serval (Leptailurus serval) se vyskytuje v Africe s výjimkou Sahary, vzácně v Alžírsku, Tunisku a Maroku. Obývá travnaté savany a rád se zdržuje i v blízkosti vod, kde může lovit i žáby a ryby, dokonce plameňáky.

Čtěte také: V Zoo Ostrava je nový lev, měl by tu vytvořit rodinu

Lovu v trávě je přizpůsoben delšími končetinami. Díky nim a dlouhému krku může zvednout hlavu až do výše 75 cm nad zem. Obratně loví nejen drobné savce, ale i ptáky – když vyplašený pták vzlétne, vyskočí za ním až 2 m vysoko a chytne ho v letu.

Vzácně loví malé antilopy a chytá také hmyz. Žije samotářsky (obývá území o rozloze asi tří km2), se samicí se samec potkává pouze krátce v období rozmnožování. Samice rodí po 70 až 79 denní březosti 1 až 3 mláďata.

V lidské péči se často i samec podílí na výchově, a rodina tak může zůstávat do dospělosti mláďat spolu. Dožívá se až 20 let. Velmi vzácně může vytvářet černou (melanickou) formu srsti.