Společnost
01/05/2016 ČTK

Válku v kraji připomíná hned několik tanků. Bojoval však jen jediný

Hned několik tanků v Moravskoslezském kraji připomíná konec 2. světové války a oběti, které si vyžádala takzvaná Ostravská operace. Vysloužilá vojenská technika dnes slouží jako památníky, skutečných bojů se ale účastnil jen jeden tank.

Bojoval tank umístěný ve Slezské Ostravě. Například obrněný stroj stojící v Českém Těšíně – Stanislavicích obec získala koncem šedesátých let v soutěži o nejkrásnější vesnici. Dorazil ze Slovenska místo původně avizovaných 150.000 korun.

Jako jediný z vystavených tanků do bojů při osvobozování regionu zasáhl tank ze Zámostí ve Slezské Ostravě s číselným označením 051. Stojí na žulovém podstavci z roku 1948, který vytvořil sochař Augustin Handzel a architekt Evžen Friedl.

Původně stál v Komenského sadech, v roce 1980 se stěhoval na současné místo. V roce 2014 byl objekt kompletně restaurován. „V minulosti se neobjevil ani náznak toho, že by památník měl zmizet. Je to důstojná památka. Jsme rádi, že ji tady máme,“ řekla starostka ostravského obvodu Barbora Jelonková.

Podle dostupných informací tento tank skutečně osvobozoval Ostravu a dokonce do města vjel jako první. Tvrdí to alespoň text na žulovém postavci. Tank věnovala sovětská armáda. Do Ostravy vjel přes podminovaný Sýkorův most 30. dubna 1945.

„Dnešní Sýkorův most byl jediným, který Němci při svém ústupu podminovali, ale nestačili zničit. Tank typu T-34, který byl součástí československé tankové brigády, se sice přes most na Slezskou Ostravu dostal, ale hned za ním byl vyřazen z dalších bojů zásahem z pancéřové pěsti,“ uvedl mluvčí radnice Jan Král.

Kuriózní osud má tank na památníku ve Stanislavicích na Karvinsku. Dnes je obec součástí Českého Těšíně. Koncem 60. let se ještě jako samostatná zapojila do socialistické soutěže o nejhezčí vesnici a vyhrála.

Tehdejší představitelé obce se těšili, že slibovanou odměnu 150.000 korun investují do stavby kanalizace. Místo peněz však dorazil ze slovenského Martina tank. Představitelé obce nakonec rozhodli o vytvoření pietního místa.

Dnes jej obyvatelé vnímají jako nedílnou součást Stanislavic a v minulosti odmítli možnost jeho odvezení. „Slezská letecká a historická společnost z Háje ve Slezsku v roce 1998 požádala o jeho bezúplatný převod. Tenkrát jsme mezi lidmi uspořádali anketu. Obyvatelé tuto možnost odmítli,“ řekl vedoucí českotěšínského odboru školství a kultury Miroslav Stařičný.

Ani v Sudicích na Opavsku, kde je součástí památníku tank T-34, nikdy neuvažovali o tom, že by se jej zbavili. „Žádné takové negativní snahy jsme nezaznamenali,“ řekl místostarosta opavské obce Emil Josefus.

Dodal, že tank byl na podstavec instalován v roce 1980. „Byl odzbrojený, ale funkční. Vojáci s ním na postavec najeli. Pak se demontoval motor. Loni jsme tuto část tanku nechali zalít betonem,“ doplnil místostarosta.

Další památník s tankem připomínající 2. světovou válku je v Háji ve Slezsku Smolkově. Je evidován jako válečný hrob bez ostatků. Postaven byl v roce 1973. Podle dobových záznamů stál okolo 260.000 korun.

Sdílejte článek