Nejnovější zprávy: Muž se ženou a čtyřletým dítětem havarovali, když prchali před policisty Blázinec: Na hokej s rouškou a v mezerách ob řadu i sedadlo

Společnost

Vánoční trhy v Mariánských Horách jsou v plném proudu

Foto: Mariánské Hory a Hulváky

Blíží se Vánoce, které považuje spousta lidí za nejkrásnější svátky v roce. Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky připravil pro své obyvatele vůbec poprvé v historii vánoční trhy, na kterých trhovci nabízejí tradiční vánoční zboží. Nechybí ani pestrý kulturní program.

Vánoční trhy se konají díky tomu, že se obvodu podařilo zrekonstruovat Mariánské náměstí. Tato plocha byla dříve neopečovávaná.

„Sice jsme tam sekali trávu, ale byly tam náletové dřeviny, náměstí si určitě představujeme jinak. Podařilo se nám najít peníze na to, aby se náměstí zrekonstruovalo. Městskému obvodu chybělo místo, kde by se lidé mohli scházet, oslavovat, kde by se mohly konat společenské akce. Proto bylo žádoucí náměstí zregenerovat,“ uvedl Patrik Hujdus, starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

„To se povedlo a díky tomu se už na náměstí konaly třeba velikonoční trhy. Byly jen jeden den, protože jsme je chtěli vyzkoušet a zjistit, jaký o ně bude zájem, jestli přijde dost lidí. Musím říct, že se to povedlo, byla to výborná akce,“ zdůraznil Hujdus s tím, že celý rok se pak všichni těšili, že pomyslným zlatým hřebem budou vánoční trhy.

„Na Vánoce jsme se připravili důsledněji. Naplánovali jsme třítýdenní vánoční trhy, součástí kterých bude také bohatý doprovodný program, aby i lidé, kteří Mariánskými Horami budou jen projíždět, viděli, že se tady něco děje. Za tímto účelem jsme nechali vyrobit třináct dřevěných stánků. V nich budou trhovci nabízet různé zboží.“

Zdeněk Pavlíček z odboru školství, kultury a volnočasových aktivit poznamenal, že pro trhovce je připraveno dvanáct stánků.

„Dva jsou předurčeny pro tradiční vánoční občerstvení, ať už to budou punče, svařené víno, teplé čaje, nápoje k osvěžení, včetně občerstvení k jídlu. Halušky, gulášovka, klobásky. Pokud bude počasí přát, tak jsme připravení i grilovat některé věci,“ přiblížil Pavlíček s tím, že nabízený sortiment se bude obměňovat.

„Proto někteří stánkaři budou své zboží nabízet jen jeden nebo dva týdny, aby se mohli střídat a dostalo se jich na trhy více. Snažili jsme se, aby sortiment byl skutečně vánoční, abychom tam neměli univerzální prodejce čehokoli. Ze Slovenska se nám podařilo sehnat prodejce tradičních slovenských sýrů, klobásek a uzenin. Jedna paní bude prodávat tradiční české skleněné vánoční ozdoby, svícny, budou tam šité výrobky, keramika, větvičky, jmelí a podobně. Nezapomněli jsme ani na med a medovinu,“ vyjmenoval.

O jeden z koncertů se postarají místní děti. Mohou ukázat, co se naučily

Součástí vánočních trhů bude doprovodný kulturní program. Návštěvníci se mohou těšit na široký repertoár od cimbálové muziky, přes rockovější a popové kapely až po lidovou muziku.

„Nechtěli jsme konkurovat Masarykově náměstí v centru Ostravy, takže repertoár jsme postavili na ostravských kapelách. Nejznámější je asi ostravský Šajtar, který 6. prosince trhy zahájil. Návštěvníci se mohou těšit také na Lenku Lo Hrůzovou, která v minulosti vyhrála soutěž Hlas Československa. Pozvali jsme francouzskou zpěvačku Celine Bossu. Zájemci si mají z čeho vybírat. Cimbálovka, folk, blues, big beat, nabídka je skutečně pestrá,“ zdůraznil Pavlíček a dodal, že program je stavěný od středy do neděle. „V pondělí a úterý uslyší lidé reprodukovanou hudbu.“

O jeden z koncertů se pak postarají místní děti. Ponese název Nejhezčí dárek. „Máme Základní uměleckou školu a múzickou školu. Domluvili jsme se s ředitelkami, že děti takto zapojíme do programu, takže budou moct rodičům a babičkám a dědečkům ve vánoční atmosféře ukázat, co se naučily,“ popsal Pavlíček.

Dřevěný betlém se bude postupně rozrůstat o další figurky

12. prosince pak bude celé dopoledne zaměřeno pro školky a nižší stupně základních škol. „Máme připravený dárek pro hodné děti. Pokud bude příjemné počasí, jsme připravení přivézt i kolotoč, aby si to děti patřičně užily. Odpoledne pak chceme připravit adventní sousedskou slavnost. Kdo má pěkný betlém, může se s ním přijít pochlubit. Stejně tak s cukrovím. Nejhezčí jsme připravení i odměnit. Program potrvá do 22. prosince, kdy na Zlatou neděli vystoupí dva velké swingové bandy. Tento den proběhne i požehnání faráře z místní farnosti,“ nastínil Zdeněk Pavlíček.

A čím jsou vánoční trhy v Mariánských Horách a Hulvákách jedinečné? „Pro nás je významné to, že obvod pořádá vůbec poprvé své vánoční trhy. A vzhledem k tomu, že náměstí není nijak velké, tak trhy budou lidové až rodinné a nikoli komerční. Navíc musím přiznat, že nové stánky mají trochu jinou barvu, než jsme chtěli. Jsou růžovo-červené v kombinaci se zelenou a bílým nasvícením. Někteří lidé se tomu usmívají. Každopádně chceme, aby ve všech evokovaly Vánoce. A troufám si říct, že takové vánoční stánky nejsou nikde v Ostravě a možná ani jinde v republice,“ uzavřel Hujdus.