Nejnovější zprávy: Ostravská laboratoř bude vyšetřovat covid ze slin, stačí zakašlat a plivnout Jak jsem přežila covid, aneb když se člověk dusí, jen když zvedne ruku

Politika

Ve Frýdku-Místku je patová situace, vedení města nemá většinovou koalici

Patová situace nastala ve Frýdku-Místku, kde se před několika dny rozpadla menšinová koalice tvořená ČSSD, Naším městem F-M a lidovci s tichou podporou komunistů.

Koaliční smlouvu vypovědělo Naše město F-M, které se za podpory hnutí ANO pokusilo neúspěšně odvolat primátora Michala Pobuckého (ČSSD). Včera se zastupitelé sešli znovu, ale většinovou koalici dosud nikdo nebyl schopen vytvořit.

Zastupitelé přesto projednávali schválený program a žádný návrh na odvolání dosavadních členů vedení města při schvalování programu nepadl.

„Žádná koaliční smlouva není podepsána. Nikdo s nikým nemá žádnou koalici, ale jsem velmi rád, že zastupitelé k tomu přistoupili konstruktivně a projednáváme materiály, které jsou předloženy a každý se rozhoduje podle svého svědomí a vědomí. V tuto chvíli funguje magistrát bez koaliční smlouvy,“ uvedl Pobucký.

Předpokládá, že jednání o možném vzniku koalice budou dále pokračovat a budou o ně usilovat všechny strany. „V tuto chvíli je to taková patová situace,“ řekl primátor. Podle něj bylo mezi jednotlivými zastupitelstvy málo prostoru pro jednání, znovu by se zastupitelé měli sejít v prosinci.

Náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše město F-M) řekl, že navzdory vypovězené koaliční smlouvě zatím členové uskupení na místa v radě rezignovat nehodlají, protože někdo musí město vést. Podle něj Naše město F-M začalo spolupracovat s hnutím ANO, tato koalice je ale menšinová a má pouze 21 hlasů v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Pobucký uvedl, že spolupráce v radě je i po rozpadu koalice konstruktivní. „My jsme v tomto složení už jednu radu měli a ta proběhla opravdu konstruktivně. Diskutovalo se nad materiály, nikdo nikomu nic nevyčítal, nikdo na nikoho nekřičel,“ řekl Pobucký.

Podle Jaromíra Horkého (ANO) je nyní ve městě silná opozice. „Myslím si, že konečně došlo k tomu, že opozice má 21 stabilních členů a záleží na ostatních zastupitelích, jestli body, které chceme prosadit, prohlasujeme nebo ne,“ řekl Horký. Domnívá se, že za současné situace má hnutí velkou šanci prosazovat alespoň některé body ze svého volebního programu.

Volby ve Frýdku-Místku vyhrálo v roce 2014 hnutí ANO, které pak vytvořilo koalici s ČSSD. Sociální demokraté ale později smlouvu vypověděli a vytvořili menšinovou koalici s hnutím Naše město F-M a KDU-ČSL s podporou KSČM, která se před několika dny rozpadla.

ANO po volbách získalo 15 mandátů, ČSSD 12, Naše město F-M a KSČM po šesti a lidovci mají čtyři zastupitele. V zastupitelstvu však po volbách vznikl Realistický klub, jehož členy je nyní jeden zástupce původně zvolen za ČSSD a jeden původně zvolen za lidovce.