Proměny kraje
22/10/2019 ČTK

Ve Frýdku-Místku se po opravách otevřela secesní kavárna

Ve Frýdku-Místku se dnes po opravách otevřela městská secesní kavárna Radhošť. Provozovat ji bude krajská Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb.

Kavárna bude jedním ze středisek praktického vyučování. Novinářům to dnes řekli zástupci města a školy.

Město se kavárnu dlouhodobě snažilo pronajmout, bylo ale neúspěšné. V místě je totiž nedostatek parkovací míst, což byl pro podnikatele největší problém.

"Kavárna Radhošť měla existenční problémy, svého času to provozovalo město, nicméně ta roční ztráta se pohybovala kolem 1,5 milionu korun. V té době jsme zkusili tu variantu, že to pronajmeme," připomněl primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Zájemce o provoz se ale nepodařilo najít. "Hledali jsme proto jiné varianty a tou jedinou, která se z toho vyklubala, je spolupráce se střední školou," uvedl Pobucký.

Ředitel Střední školy gastronomie, oděvnictví a služeb Lukáš Smutný novinářům řekl, že kavárna bude odloučeným pracovištěm školy. Zatím bude otevřená od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00.

"V prvopočátku to bude cukrárna s kavárnou s tím, že do budoucna by to mělo být restaurační zařízení s doplňkovým prodejem cukrárny," uvedl Smutný.

Kavárnu budou využívat studenti z oborů cukrář, kuchař-číšník i z maturitního oboru gastronomických služeb. Podle něj je pro školu obdobné pracoviště velkým posunem, dosud studenti měli praxi ve škole nebo docházeli na individuální praxi. Nyní bude pro školu výhodou i to, že studenti budou soustředěni na jednom místě.

"Tento prostor je jedinečný, je to secesní perla města," míní Smutný. Škola má nyní asi 500 studentů.

Podle náměstka primátora Radovana Hořínka (ANO) přišla rekonstrukce kavárny se 120 místy na více než milion korun. Renovovány byly parkety a obnoveno vnitřní vybavení včetně čalounění či dřevěného obložení.

Na renovaci spolupracovali památkáři. Město se bude podílet i na nákladech na provoz. Díky tomu, že půjde o středisko praktického vyučování, neměly by v něm být ceny nabízených výrobků tak vysoké jako v komerčních kavárnách.

Náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS) připomněl, že obdobné provozy fungují i v jiných částech kraje. Třeba studenti v Českém Těšíně pracují v Kavárně Avion.

"Dá se říci, že o gastro obory je standardní zájem. Tyto obory nemají zásadní problém nabrat žáky," doplnil Folwarczny.

Sdílejte článek