Nejnovější zprávy: Ostravská laboratoř bude vyšetřovat covid ze slin, stačí zakašlat a plivnout Jak jsem přežila covid, aneb když se člověk dusí, jen když zvedne ruku

Společnost

Ve věznici v Heřmanicích se šíří koronavirus, situace je vážná

​Ve věznici v Ostravě-Heřmanicích se šíří koronavirus.

Ilustrační foto: Archiv

Uvedla to regionální televize Polar. Tamní výskyt covidu-19 po jednání krizového štábu potvrdil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Podrobnější informace včetně počtů nakažených ale podle něj podléhají utajení. Mluvčí ostravské krajské hygieny Aleš Kotrla řekl televizi, že v neděli bylo ve věznici evidováno 135 nakažených. Ve věznici si v současné době odpykává trest 809 vězňů.

Hejtman se po jednání krizového štábu nechtěl k situaci ve Věznici Heřmanice vyjadřovat. Potvrdil jenom, že má informace, že se tam nákaza covidem-19 objevila.

"Samozřejmě máme nějaké informace, je to pravda. Nicméně jsem byl požádán, abychom tyto věci nezveřejňovali z hlediska počtu lidí. Je to pod nějakým stavem utajení, nejsem schopen říct jakém," uvedl Vondrák.

"V souvislosti s vězeňským zařízením Věznice Heřmanice bylo k 15. listopadu evidováno nebo nahlášeno 135 pozitivně testovaných osob na onemocnění covid-19," řekl televizi mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Podle televize je situace ve věznici vážná. "Na jednom z oddělení jsou až na tři vězně pozitivní všichni. Teprve další výsledky testování ukážou, kolik je vlastně celkově nemocných. Naštěstí je velká většina případů bezpříznakových a nebo s lehkým průběhem," uvedla televize na svém webu.

Koronavirus se podle Polaru v zařízení začal šířit v minulých dnech. O víkendu proto odběrové týmy armády a hasičů podle televize provedly testy na některých odděleních. V sobotu otestovali 175 vězňů a v neděli dalších 125. V pondělí ráno byly podle televize k dispozici výsledky ze soboty a téměř 80 procent výsledků bylo pozitivních.

Mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová televizi sdělila celkové údaje za Českou republiku. Z 20.000 tisíc vězňů je podle ní nakažených 336.

"S ohledem na situaci jsme ještě zvýšili už přijatá protiepidemická opatření. V našich nemocnicích vymísťujeme na covid odděleních lůžka na případné těžké průběhy onemocnění," řekla.

Vězňům se podle televize zdají opatření nedostatečná. Na pokojích jsou často po sedmi, k dispozici mají jednu roušku a stěžují si i na nedostatečnou lékařskou péči.

Například paralen si údajně shánějí načerno mezi sebou.