Nejnovější zprávy: Czech Tour: Po etapě z Olomouce do Frýdku - Místku jde do žlutého dresu mladý Australan Černá země, Kamenný řád, Stavy rachotí. Dobový film čerpal z Vojtěcha Martínka

Kultura

​Ve Vítkovicích otevřel kinobar Etáž. Láká na přehlídku Tady Vary i neotřelé drinky

Čerstvě otevřený kinobar v Dolní oblasti Vítkovice přenese diváky do Karlových Varů na mezinárodní filmový festival.

Foto: Hynek Jahoda

Na místě bývalého Cineportu ve vítkovickém areálu otevřel kinobar Etáž. Filmovým fanouškům nabízí alternativu k velkým multiplexům v duchu tradice evropských arthouse kin.

Diváci si v Etáži mohou vybrat jak z filmových novinek, tak klasických snímků. Kino počítá i s komponovanými večery, retrospektivami významných filmařů a pravidelnými programovými cykly.

V plánu jsou také promítání pro seniory, maminky s dětmi nebo lidi s postižením. Specialitou má být promítání naslepo, při kterém divák dopředu neví, na jaký film jde. Pokud se mu nebude líbit a odejde v průběhu, čeká na něj na baru omluva.

Jako na KVIFFu

Od pátku 3. července až do soboty 11. července přenese Etáž své diváky do Karlových Varů. Zapojí se totiž do akce Tady Vary, kterou pořádají organizátoři mezinárodního filmového festivalu.

Program odstartuje přenosem slavnostního zahájení z hotelu Thermal, kterého se tradičně ujme prezident festivalu Jiří Bartoška a moderátor Marek Eben.

Po červeném koberci mohou lidé přijít na šestnáct titulů domácí i světové kinematografie. Promítání doplní živé i přenášené odborné úvody.

V pátek 10. července do Etáže zavítá festivalová delegace osobně a uvede snímek Bez zvláštních znamení režiséra Fernanda Valadeze, který diváky vezme do severního Mexika zmítaného vládou násilných kartelů.

Na baru se míchá i bez alkoholu

Každý večer se návštěvníci mohou těšit na afterparty s lázeňskými drinky. Právě spojení baru s kinem patří mezi přednosti nového prostoru na Hlubině.

Stojí za ním Šimon Kořený se zkušenostmi z Docku nebo brněnského Baru, který neexistuje.

„Budu tady míchat příběhy z nejrůznějších lahví s příběhy na plátně. Když bude na plátně Bill Murray popíjet japonskou whisky, nabídneme lidem japonskou whisky,“ popisuje Kořený.

Etáž se tak nepovažuje za kino pro náročného diváka a sází spíše na čas, který mohou lidé před a po promítání strávit na baru. Ten se zaměřuje i na nealkoholické drinky, které jsou podle Kořeného budoucností barmanství.

Lidé si podle něj chtějí čím dál tím častěji dát drink a být další den bez následků.

„Někdy je alkohol v drinku jen jako nakopávač, aby se člověku po pěti sklenicích lépe tančilo a byl odvážnější. Trendem je chtít drinky s méně alkoholem nebo úplně bez něj. Za chvíli to může přerůst ve standard,“ dodává Kořený.

Každý den tak najdou návštěvníci na baru dva drinky bez alkoholu, které svou chutí věrně imitují alkoholické verze. Jeden bývá sladší a exotičtější, druhý svěžejší. V nabídce je i nealkoholické šumivé víno a barmani lákají také na bezalkoholový gin s tonikem, který chutná stejně jako jeho známější verze.

Etáž jako další etapa

Kinobar Etáž najdou návštěvníci v cihlové budově, která dříve sloužila jako technické zabezpečení dolu Hlubina. Do konce roku v ní sídlil Cineport, který fungoval jako kino a zázemí pro filmové štáby.

Za nově otevřeným podnikem, který svým jménem odkazuje na další etapu, stojí Richard Mauler z podniků CØKAFE a Skoč do pole.

Dramaturgie se ujal bývalý asistent dramaturgie Minikina Tomáš Zetek a ředitel brněnského kina Scala Radek Pernica.

Diváci mohou v Etáži zavítat do dvou kinosálů s původními žlutými sedačkami.

Fotogalerie