Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Byznys

​Ve výzkumné laboratoři IKEA vzniká design samořiditelných aut nebo projekty dostupného bydlení

Nejen účastníci diskusního fóra Meltingpot v rámci festivalu Colours of Ostrava, ale i návštěvníci ostravského Impact Hubu měli možnost poslechnout si přednášku nazvanou Nové trendy designu pro udržitelný způsob života.

Ilustrační foto z prezentace Poliny Bachlakove z dánského studia SPACE10

Toto téma přijela blíže představit Polina Bachlakova z dánského studia SPACE10.

Výzkumná a projektová laboratoř SPACE10 z Kodaně spadá pod švédského výrobce nábytku IKEA.

Její mezinárodní tým se snaží hledat způsoby, jak omezit negativní dopady současných globálních trendů, mezi jinými dramatického úbytku přírodních zdrojů nebo překotné urbanizace.

SPACE10 se proto zaměřuje na vytvoření lepších a udržitelnějších způsobů života, vyvíjí udržitelné produkty, postupy práce nebo jídlo.

V laboratoři tak vznikl návrh designu samořiditelných automobilů, které mohou fungovat jako pojízdná kancelář či prodejna, nebo vize dostupného bydlení ve městech.

Společnost IKEA se snaží podnikat tak, aby nepřispívala ke klimatickým změnám a naopak podporovala opětovné využívání a recyklaci výrobků.

Mezi konkrétní kroky patří například skutečnost, že nábytkářský řetězec vytřídí 96 % odpadu ze svých obchodů, snižuje spotřebu elektřiny i vody nebo vykupuje svůj starší nábytek, který poslouží dalším lidem.