Nejnovější zprávy: Kam dnes na oběd? Do Eatmeat na pršut burger! Vlčí smečka přivedla v Beskydech na svět vlčata

Společnost

Vědci v Ostravě objevili OstraVirus, jde o světový unikát!

(Aktualizováno) Při výzkumu biodiverzity čekalo na vědce z Ostravské univerzity velké překvapení. Mezi vzorky objevili dosud neznámý virus. Biologové z laboratoře, která se mimo jiné zabývá léčbou leishmaniózy, mu dali symbolický název OstraVirus.

Za objevem OstraViru stojí biolog Ostravské univerzity Vjačeslav Jurčenko (Foto: osu.cz)

„Není podobný žádnému jinému viru na planetě Zemi. Je tak odlišný, že jsme museli použít speciální výpočetní metody, abychom vůbec potvrdili jeho virovou povahu. Zatím nedokážeme říct, zda se jedná pouze o nový druh, čeleď nebo celou říši, jisté však je, že se s ním dosud nikdo nikdy nesetkal, a to je velká věc, která se v životě vědce neděje často,“uvedl v tiskové zprávě vedoucí laboratoře Vjačeslav Jurčenko.

Jak dále upřesnil, vědci OstraVirus, který žije v parazitech ploštic, objevili v podstatě náhodou. „Původní záměr nebyl objevit nový virus. Šlo o mnohem širší výzkum biodiverzity, kterým jsme chtěli nahlédnout dále za hranice současného poznání, podívat se, co ještě se tam venku skrývá. Na projektu jsme pracovali čtyři roky a objevení OstraViru je jeho nečekaným vrcholem,“ vysvětlil Jurčenko.

Věhlas unikátního objevu se již šíří do celého vědeckého světa. Článek o OstraViru vyšel v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů, a to v "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America". Odborníci z Ostravské univerzity v tom vidí velkou příležitost dát vědět nejen o tomto dílčím úspěchu, ale také o Ostravě a její špičkové vědě v oblasti biologie.

Samotný Vjačeslav Jurčenko, který pochází z Ukrajiny, se ve své práci zabývá hledáním alternativních možností léčby a vakcinace leishmaniózy, nemoci, která údajně není pro farmaceutické firmy lukrativní, neboť postihuje lidi v Africe a Asii. Přitom jde o hned druhého největšího zabijáka svého druhu po malárii.

Na projektech pravidelně spolupracuje s odborníky z celého Česka i ze světa. V případě OstraViru se zapojili vědci z institutu parazitologie v Českých Budějovicích, Karlovy univerzity, brněnského CEITEC, ale také kolegové ze Spojených států, Švýcarska, Brazílie, Litvy nebo Ruska.