Gastronomie
21/03/2023 Petr Broulík

Veletrh Konopex Ostrava chce bořit mýty o konopí

Konopí všeho druhu a ve všech možných podobách bude už pošesté hlavním tématem festivalu a veletrhu Konopex Ostrava, který se koná ve dnech 21. až 23. dubna 2023 v Trojhalí Karolina.

Sjede se na něj na osmdesát českých i zahraničních vystavovatelů, zpracovatelů, výrobců, dodavatelů konopí a výrobků z něj.

Pořadateli už šestého ročníku festivalu jsou Jan Dokoupil a Martin Kotala, který v Ostravě provozuje klub a kavárnu Jine kafe, kde je možno kromě kávy ochutnat také řadu nápojů a pochutin z konopí. „Jme spolu s pražským veletrhem Cannafest jedinými takovými akcemi v České republice, jen jsme o pět let mladší," říká Martin Kotala.

Konopex bude plný přednášek, informací i debat o legalizaci

Návštěvníci festivalu Konopex Ostrava si mohou vybrat z mnoha témat. Třeba o pěstování a ochraně rostlin konopí, jeho zpracování, využití či extrakci látek THC nebo CBD, které konopí obsahuje. Zájemci se mohou dovědět vše o sklizni, uskladnění a sušení rostliny. Festival bude plný přednášek, workshopů, literatury o konopí, návodů, receptů.

Budou zde prodejci potravin, mastí a kosmetiky, návštěvníci se mohou dozvědět mnohé o léčbě konopím a třeba o takzvané vaporizaci, což je bezpečný způsob, jak získat aktivní složky z konopných rostlin. Na Konopexu si lidé mohou pořídit semena a sazenice konopí, mohou získat povědomí o uskladnění.

Vystavovatelé mohou diskutovat o legislativě a regulovaném trhu s konopím či o legalizaci a dekriminalizaci konopí a tedy marihuany. Lidé se dozvědí také o síti konopných klubů, spolků a asociací zabývajících se konopím.

Festival nabídne osvětu, konopí je dnes i lék

„Chceme naším festivalem dělat především osvětu. Někteří lidé se totiž stále na konopí dívají tak, jak jim to často ukazují v televizích. Že konopí je špatné, že je to droga, že je to přestupná droga k tvrdším drogám. A to se neustále omílá," říká hlavní organizátor Konopexu Ostrava.

Vadí mu, že naopak informace, že konopí má využití v medicíně, v kosmetice, v textilním průmyslu, nebo jako stavební materiál, jsou lidem stále spíše méně známé. „Ostatně už dnes je konopí bráno jako uvolňující lék při mnoha onemocněních.

Právě proto navštěvují Konopex hodně i starší lidé, kteří využívají právě při svých nemocech léčebný potenciál konopí. „Konopí dnes můžete legálně pořídit na recept v lékárnách, když se stanete takzvaným konopným pacientem, takže lékař vám může předepsat konopí třeba při onkologických nebo neurologických problémech," dodává.

Na Konopex navaří Divokou desítku z původních odrůd chmele a konopí

Hlavní organizátor Konopexu Ostrava Martin Kotala říká, že atrakcí festivalu bude například i nové konopné pivo. Klub Jine kafe už konopné pivo, jedenáctiprocentní ležák nazvaný Konopex, nabízí od roku 2017, nechává si ho vařit v malém bohumínském minipivovaru Skřečoňský žabák. A vaří ho s přídavkem konopí setého.

„S tímto pivem jsme uspěli na řadě pivovarských festivalů. A nové pivo bude výjimečné tím, že do něho dáme původní odrůdy konopí a chmele, takzvaně divoké odrůdy."

Kotala dodává, že už několik let jezdí po České republice a mapuje původní odrůdy konopí, které rostou planě. „Tak jako divoce roste třeba u řeky chmel. Takže my jsme loni nasbírali divoké konopí a divoký chmel a Skřečoňský žabák nám z něho uvaří pivo, které se bude jmenovat Divoká desítka a ten se stane naším novým tahákem a to i na veletrhu Konopex. My tam ani jiné pivo neprodáváme, loni se ostatně piva Konopex vypilo na veletrhu dva tisíce litrů. A tak chystáme k té naší jedenáctce na festival i svrchně kvašený speciál Divoká desítka," usmívá se Martin Kotala.

Podnik Jine kafe má i vlastní konopnou limonádu. „Vše děláme z technického konopí, i když se mi ten název moc nelíbí. Konopí je jenom jedno, jen legislativa ho podle obsahu látek dělí na technické, léčebné či rekreační," Například konopná semínka jsou více výživná než slunečnicová nebo lněná a je nejvíce přijatelná pro lidské tělo poměrem omega 3 a 6 kyselinami.

První Konopex byl plný policistů, dnes už chodí spíše na přednášky

Kotala vzpomíná na začátky Konopexu na Černé louce, kdy ještě podle něj Ostrava nebyla na takovou akci připravena. „A tak tam bylo asi třicet tajných policistů, dokonce tam byli policisté se samopaly, protože v té době proběhl teroristický útok v nějaké zemi, všude kolem výstaviště byly hlídky. Proto měly první festivaly zpočátku i nižší návštěvnost. Ale i to jsme ustáli. Dnes už jsou policisté s informacemi o konopí mnohem dál, na posledním Konopexu už byli jen dva a většinu času strávili na odborných přednáškách."

Prvním legislativním krokem k dekriminalizaci konopí je podle Kotaly to, že se v Česku nedávno zákonem zvedlo povolené procento látky THC v konopí z 0,3 procent na jedno procento.

„Což byl dříve problém hlavně třeba pro pěstitele technického konopí, kteří se často při pěstování báli, že dříve povolené procento neplní. Třeba jeden z našich vystavovatelů z Jesenicka nakoupil osivo od certifikované společnosti, která sice deklarovala obsah THC do 0,3, ale vlivem příznivého počasí mu vyrostlo konopí s obsahem 0,5 až 0,6 procenta THC. A najednou se stal výrobcem drogy. Až po čtyřech letech soud v Ostravě s pomocí odborníků vyhrál," vysvětluje Martin Kotala.

Na Konopex se sjedou experti, z vězení promluví i aktivista

Letošní Konopex Ostrava chystá na téma konopí řadu pozoruhodných přednášek. Svou účast už potvrdil lékař Radovan Hřib z Fakultní nemocnice U Svaté Anny v Brně, který je průkopníkem léčby konopí v České republice. Vystoupit by tam měl i uznávaný Tomáš Ocelka z firmy CannabiLab v Dobré u Frýdku Místku, který měří hodnoty konopí pro léčebné přípravky.

Foto: Martin Kotala

Také Ostrava má své odborníky, kteří nevidí v konopí jen drogu. Například ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě působí na centru bolesti doktorka Jarmila Kušnírová, která může předepsat konopí a to ve formě potahovaných tablet či takzvané vaporizace. „A je třeba dodat, že devadesát procent léčby konopím dnes už hradí zdravotní pojišťovna," říká Martin Kotala.

Jedním z účastníků Konopexu Otrava bude i šéfredaktor a vydavatel magazínu Legalizace Robert Veverka, který dostal u Okresního soudu v Bruntále podmínku za šíření toxikomanie, protože časopis Legalizace, který dlouhé roky vede, propaguje podle soudu drogy. Krajský soud v Ostravě trest změnil na finanční pokutu v celkové výši čtvrt milionu korun.

Na festivalu by měl na dálku vystoupit i vězněný aktivista Dušan Dvořák, který si v současnosti odpykává více než šest let a osm měsíců nepodmíněných trestů za to, že nemocným lidem poskytoval produkty z konopí. „Deset let pěstoval konopí, policie mu to tam každý rok chodila sklidit. Loni vedl přednášku přímo z vězení a letos tomu bude taky tak. To bude také zajímavé," říká hlavní organizátor festivalu Konopex Ostrava.

Legalizace konopí umožní svobodný nákup i kvalitu

Martin Kotala je příznivcem brzké legalizace a regulace konopí. „Přínos to bude mít pro stát prostřednictvím daní, ale hlavně pro lidi, kteří si budou moci svobodně zajít koupit konopí stejně jako třeba láhev rumu. Pro konopí si jen zajdou do specializované prodejny nebo konopného klubu, kde si ho budou moci svobodně zakouřit nebo vaporizovat."

Dodává, že řada lidí se dnes při kouření nebo užívání konopí musí schovávat nebo kupovat nekvalitní konopí na černém trhu. „S legalizací a regulací by lidé dostali kvalitní zboží, protože někteří pěstitelé dnes pěstují konopí jen na kvantitu. Špatně ho čistí nebo ho přehnojují, aby ho měli hodně. Kdežto při legalizaci by přišla i kvalita," upozorňuje hlavní pořadatel festivalu Konopex Ostrava.

Právě tuto regulaci a legalizaci konopí se v současnosti snaží legislativně nastavit skupina expertů na úrovni vlády, kterou vede národní koordinátor protidrogové politiky Jindřich Vobořil. Ve skupině jsou zástupci ministerstev zdravotnictví a zemědělství, pacientských spolků a asociací či konopných klubů. Také Jindřicha Vobořila by Martin Kotala rád získal pro vystoupení v odborné části letošního Konopexu Ostrava.

Konopí by mělo být dostupné až v dospělosti, míní šéf klubu

Martin Kotala se poprvé setkal s konopím na vojně. A je rád, že to bylo až v relativně vyšším věku. Konopí by se podle něho totiž nemělo dostat do rukou dětem nebo mladistvým. Dokonce by byl i pro to, aby bylo konopí dostupné až od jednadvaceti let.

„To proto, že člověk se vyvíjí do jednadvaceti let a dřívější přísun THC kanabinoidů do vývojového procesu mladého člověka není vůbec nic dobrého. Dnes konopí užívají dvanácti třináctiletí, a když s tím začínají tak brzy, tak se může stát, že v šestnácti užívají pervitin, extázi a podobně. Ale když se člověk dostane ke konopí až v osmnácti nebo jednadvaceti letech, tak naopak mu to může více přinést než vzít. Říká se, že konopí otvírá člověku kreativní myšlení, dokáže se mu dobře srovnat psychika, z nerváků se stanou klidní lidé a z nespavců spáči. Ale do osmnácti let, tam je problém," říká Martin Kotala.

Proto se mu nelíbí automaty na konopné produkty, které lze vidět v supermarketech nebo třeba ve Stodolní ulici. „Postávají u nich totiž právě ta třináctiletá děcka a kupují si z automatu konopí bez jakékoli kontroly totožnosti a věku kupujícího!“

V klubu lze vidět pěstírnu konopí i ukázkové rostliny

S klubem Jine kafe se stal nedávno členem Asociace konopných klubů v České republice. Jine kafe má od roku 2019 vlastní pěstírnu konopí a přes okénko v podlaze mohou hosté vidět, jak konopí roste. V létě však rostou ukázkové rostliny konopí i přímo na zahradě jeho klubu. A to díky aquaponickému systému, který napájí voda z jezírka s rybami.

Foto: Martin Kotala

Pobočka kavárny Jine kafe je i v Rehabilitačním ústavu v Hrabyni. „Ta kavárnička funguje pěkně. Je tam taková malá úzká skupinka lidí, ale přijíždějí tam stále noví pacienti, takže když si někdo Jine kafe oblíbí, tak ji doporučuje i dalším," pochvaluje si Martin Kotala.

Sdílejte článek