Nejnovější zprávy: V Ostravě se bude opravovat několik set metrů dálnice do Polska Komentář: Ukažte lidem smrt, jinak v ni neuvěří

Společnost

Velká nástěnná malba Skok je už téměř hotová. Umělecké dílo oživí ostravskou Nádražní ulici

​Velká nástěnná malba, takzvaný mural, se realizuje na slepé fasádě domu č. p. 45 na ulici Nádražní v Ostravě od počátku tohoto týdne.

Jeho plánované dokončení bude v úterý 29. 9. v odpoledních hodinách. Autorem malby je polský umělec Mariusz M-City Waras a kurátorkou projektu Alexandra Krolikova.

Mural art je moderní umělecký směr zaměřený na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru. A právě vizuální estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá mimo jiné i v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší problematiku reklamního smogu a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklamního sdělení.

Neznamená to, že každá volná plocha ve městě má být využita pro mural art, ale umělecká malba může být dočasným zlepšením situace a to například na slepých fasád v prolukách, které nemohou být ihned zastavěny.

Při práci na návrhu a skice muralartové malby, se umělec M-City a kurátorka Alexandra Krolikova inspirovali vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou a městskými legendami a příběhy.

„Snažili jsme se nahmatat puls města, odhalit jeho osobní rytmus a kouzlo. Jedním ze zásadních úkolů bylo najít určitý symbol, metaforu, něco srozumitelného a blízkého každému občanovi - nikoliv nasadit zde cizí věc, ke které nikdo nemá vztah. Hledali jsme tajné znamení, pochopitelné pro všechny obyvatele Ostravy, společný kulturní kód. Malba v sobě ponese alegorii, metaforu a estetiku urbanismu, zaměřenou na unikátnost Ostravy a její příběhy,“ dodává kurátorka Alexandra Krolikova.

Tato malba může také otevřít debatu nad pořádáním pravidelných muralartových akcí ve městě.