Nejnovější zprávy: Kam dnes na oběd? Do Eatmeat na pršut burger! Vlčí smečka přivedla v Beskydech na svět vlčata

Společnost

Velký svátek interiérového designu Meat Design Ostrava už zítra!

​Ostravská přehlídka Meat Design Ostrava 2019 obsadí už zítra Dolní Vítkovice.

Ilustrační foto: Archiv

Od pátku 22. do neděle 24. listopadu se koná pátý ročník festivalu interiérového designu a užitého umění. Nejnovější trendy designu nábytku, interiérů, vybavení domácností, doplňky, dekorování a výzdobu prostor pro bydlení i podnikání, designové předměty běžné denní potřeby.

Móda, knihy nebo šperky. Přednášky osobností designu – známých i zatím méně známých. Poprvé přijely do Česka osobnosti japonského designu – s těmi se návštěvníci budou potkávat po celé tři dny ve speciální zóně. Připraveny jsou workshopy pro každého, výstavy, neformální setkání s designéry. Organizátoři pamatují i na dobré jídlo a zábavu pro děti (k dispozici bude i hlídání).

Dostupné dárky do tisícovky pro každého, ale také top kousky pro náročné. Meat Design je letos přehlídka dvou stovek designových značek s jedinou podmínkou pro vystavovatele a tvůrce: všechno si lidé musejí na Meat Design koupit nebo objednat. Žádné prototypy či teorie.

Meat Design Ostrava je svým rozsahem, významem a zaměřením jednou z nejvýznamnějších přehlídek užitého umění u nás, největší v Moravskoslezském kraji. Meat Design otevře své brány v pátek v 10:00 a v pátek a v sobotu bude otevřeno až do 20:00, v neděli pak od 10:00 do 16:00.

Akreditace (výměna e-vstupenek za pásky, nákup vstupenek) bude přímo v Gongu, u haly je také pohodlné parkování, resp. tramvají pohodlně na zastávku Dolní Vítkovice a pak 5 minut pěšky. Informační místa také u vstupu do areálu bývalého Dolu Hlubina. Většina vystavovatelů už je vybavena terminály pro platby kartou, v areálu je i bankomat.

ART&DESIGN STAGE v multifunkční aule Gong se stane místem pro atraktivní přednášky osobností designu či týmů firem světového věhlasu už v pátek 22. listopadu večer. Prostřídají se tam do neděle zvučné značky i jména.

Přednášky jsou volně přístupné až do naplnění kapacity prostoru, kde se budou konat. Meat Design zahájí právě v Gongu primátor města Ostravy Tomáš Macura v pátek 22. listopadu v 17:30 a hned poté se rozběhne program: první přednášky v zóně ART&DESIGN STAGE.

„V pátek se diváci v Gongu seznámí s příběhem mladé české sklárny Lasvit, potkají se tam s profesorem UMPRUM a ikonou českého interiérového designu Jiřím Pelclem, s mladými designéry Borisem Klimkem, Lukášem Novákem nebo Michalem Riabičem, ale také s prací renomovaného studia Najbrt,“ přibližuje ředitelka přehlídky Karolína Skórková s tím, že v artových expozicích si na své přijdou milovníci skutečných designových lahůdek.

„Vůbec poprvé se nám podařilo pozvat do Česka slavné japonské designéry, kteří budou v rámci zcela nové TOKYO STAGE v Gongu k dispozici od pátečního večera až do neděle na přednáškách i workshopech. Návštěvníci mohou být součástí tradičního japonského čajového obřadu, nakoupit v pop-up shopu japonské designové produkty nebo vidět při práci špičkového japonského grafika či karikaturistu,“ pokračuje Karolína Skórková.

Naše veřejnost zná kultovní značky sportovní obuvi (Converse nebo Adidas), ale nezná japonské tvůrce, jejichž rukopis nesou.

Přijeli už například Shuji Nagai, kreativní ředitel doslova kultovního brandu Beams, Masanori Ushiki -známý ilustrátor a karikaturista, nebo japanolog Petr Holý, který žije v Tokiu už více než 20 let a dnes tam vede kulturní salon Chekogura. Pro Meat Design celou japonskou sekci připravil ve spolupráci s Česko-japonskými centry kurátor Lukáš Holinka, grafický designer a velký propagátor japonské kultury a designu u nás.

„Oproti předchozím letům jsme Meat Design rozšířili o další sekce, zaměřené například na udržitelný život, eko přístupy k bydlení nebo slow design nábytku (GREEN&HOME STAGE v prostorách Brick House). Praktické rady pro bydlení uslyší návštěvníci hlavně tam. Populární se v přechozích letech staly workshopy pro širokou veřejnost, kde si každý (i méně zručný jednotlivec) může vyrobit něco, co bude sloužit v jeho domácnosti a zároveň ji ozdobí. Vyrobit si mohou stínidlo, květináč, zrepasovat židli, vyrobit drobné ozdoby do bytu,“ láká na program koordinátorka Sabina Jelínková a upozorňuje také na market, který je vždy oblíbeným cílem nákupů originálních dárků. Na workshopy je na rozdíl od přednášek nutné se přihlásit a ještě jsou volná místa.

,,Expozice interiérového designu jsou sice především výstavní, ale klademe důraz na to, aby vystavované návrhy či prototypy byly už součástí výroby. Tedy aby se návštěvník nejen zorientoval v tom, co je v bydlení trendy, ale aby měl jistotu, že si to také bude moci koupit,“ uzavřela ředitelka Meat Design Ostrava Karolína Skórková.

Samostatnou expozici bude mít v Gongu například město OSTRAVA. Blok přednášek a diskuzí OSTRAVA!!! je v plánu v neděli 24. listopadu po poledni.

„Na letošním Meat Design představíme projekt koncertní haly, protože v architektuře města se jedná nepochybně o jeden z největších a nejzásadnějších počinů vůbec. Účastníci akce se budou moci seznámit s budoucí podobou haly. Model vítězného návrhu bude vystaven ve vstupní hale a jistě bude i při této příležitosti podnětem k mnoha odborným i laickým debatám jako všude, kde jsme ho zatím předvedli. Dále budeme prezentovat náš nový Manuál umísťování reklamy města Ostravy, jehož cílem je pomoci živnostníkům ve městě s vytvářením vkusné a vhodné reklamy, aby Ostravu nezaplavoval reklamní smog narušující urbanistický a architektonický charakter veřejného prostoru, jeho jedinečnost a genia loci. Za zásadní považujeme také letošní založení městského ateliéru prostorového plánování a architektury MAPPA, jehož úkolem a cílem je kultivovat veřejný prostor v Ostravě. Představíme nejen úkoly ateliéru, ale také jeho ředitele Ondřeje Vysloužila,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Poprvé letos vyhlásil Meat Design Ostrava soutěž pro studenty o nejlepší prezentaci designového produktu.

„Přihlášek nám přišlo 47, porota už vybrala nejlepších osm. Absolutního vítěze soutěže vyhlásíme v sobotu 23. listopadu odpoledne, mimo jiné dostane cenu 500 eur a bude mít šanci začít spolupracovat s firmou z Moravskoslezského kraje,“ přiblížil člen poroty a architekt přehlídky Ondřej Turoň.