Politika
14/06/2022 Petr Sobol

Velkým favoritem prezidentských voleb je Babiš. Preference Pavla klesly

Druhé kolo prezidentských voleb, do kterého by postoupili expremiér Andrej Babiš a armádní generál Petr Pavel, by se ziskem 51,7 procent vyhrál Andrej Babiš a stal by se tak historicky čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.

Mezi největší favority v historicky třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat počátkem roku 2023, patří podle červnového průzkumu společnosti SANEP i nadále bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Nutno ale poznamenat, že oproti dubnovému měření se pozice těchto dvou nejsilnějších kandidátů výrazně změnily.

Zatímco expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš si oproti dubnovému měření polepšil o 1,5 procentního bodu a nyní by mu v prvním kole dalo hlas 27,2 procent voličů, bývalý armádní generál Petr Pavel zaznamenal vcelku strmý pokles voličských preferencí. V červnu by mu totiž v prvním kole dalo hlas pouhých 15,1 procent voličů, což znamená pokles voličské přízně o 5,3 procentního bodu oproti dubnu tohoto roku.

Šetření společnosti SANEP prezentuje názory 66,1 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním, a názory 63,2 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se zúčastnili voleb v kole druhém.

Třetí největší počet hlasů by v dubnu získal senátor Pavel Fischer (9,5 %), který dříve působil jako poradce prezidenta Václava Havla a též jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Fischer usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 procenta hlasů.

Za zmínku stojí červnový zisk bývalého českého diplomata v Izraeli a prorektora soukromé vysoké školy CEVRO Tomáše Pojara, o kterém se koncem minulého měsíce začalo spekulovat jako o možném vhodném kandidátovi současné vládní koalice. Pojar by v červnu získal v prvním kole 5,7 procent voličských hlasů, což je jen o 0,3 procenta méně, než by nyní získal další výrazný prezidentský kandidát, předseda odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula (6,2%).

Středula se před časem dostal do většího povědomí lidí tím, že začal ostře vystupovat jak proti současnému vládnímu kabinetu, tak i proti kabinetu bývalého premiéra Andreje Babiše. Jeho rázná rétorika a razantní styl, kterým se vymezil proti vládní politice premiéra Petra Fialy, mu bezesporu dávají šance na další politické body a rostoucí přízeň voličů. Zdá se, že Středula dokáže oslovit voliče při řešení současné prohlubující se ekonomické krize daleko srozumitelněji než pětikoaliční vláda premiéra Petra Fialy.

Sdílejte článek