Byznys
13/07/2016 ČTK

Viadrus investoval v Bohumíně do rozšíření výroby, přijme 30 lidí

Výrobce kotlů Viadrus investoval přibližně 20 milionů korun do rozšíření výroby ve svém závodě v Bohumíně na Karvinsku. Firma začíná vyrábět nové produkty: krbová a peletová kamna v různých modifikacích.

Investice má přinést i nejméně 30 nových pracovních míst, uvedla mluvčí firmy Jana Dronská.

Firma zatím vyrobila 90 kusů kamen, které jsou určeny pro obchodní partnery k odzkoušení. Následovat bude sériová výroba a v srpnu i zahájení prodeje. „Do konce roku chce závod vyrobit 1500 kusů. V příštím roce by kapacita měla dosáhnout 4000 kusů, v dalších letech je v plánu rozšíření výroby až na 18.000 kusů ročně,“ uvedla Dronská.

Na přípravě nových výrobků se v současné době podílí zhruba 30 zaměstnanců, deset z nich firma nově nabrala. „S rozjezdem produkce se předpokládá vytvoření minimálně dalších 20 nových pracovních míst,“ uvedla mluvčí.

Na rozdíl od kotlů, které bývají umístěny ve sklepích či technických místnostech, krbová a peletová kamna budou součástí interiérů. Firma s nimi chce uspět na domácím trhu i v zahraničí, už má potřebné certifikáty.

„Jedná se o ryze český výrobek, do kterého promítáme naše dlouholeté zkušenosti v oborech slévárenství a zpracování kovů. Samozřejmě, že exotické materiály na obklady dovážíme ze zahraničí, ale samotná výroba, vývoj i testování probíhá v našich halách v Bohumíně,“ uvedl generální ředitel společnosti Viadrus Roman Sikora.

Produktový manažer Radek Pilch dodal, že Viadrus nechce konkurovat cenou dovozcům levných kamen z východní Evropy a Asie. „Míříme mezi střední třídu topidel. V této kategorii chceme zaujmout nadstandardním zpracováním i zajímavým designem,“ uvedl Pilch. Kromě základní celoplechové varianty bude firma kamna nabízet i s přírodními obklady v různých barvách.

Viadrus je tradičním českým výrobcem produktů z šedé litiny, zejména kotlů a radiátorů. S výrobní kapacitou 120.000 kotlů a čtyři miliony radiátorových článků za rok patří mezi významné hráče na evropském topenářském trhu. Zaměstnává tisíc lidí.

V roce 2015 dosáhl Viadrus hrubého zisku 213 milionů korun a obrat 1,9 miliardy korun. Firma byla původně součástí společnosti ŽDB, samostatnou se stala v roce 2012. Jediným vlastníkem je Bonatrans Group.

Sdílejte článek