Byznys
06/09/2016 ČTK

Vítkovice dodají do USA unikátní sloupy k lisu pro letecký a kosmický průmysl

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) dodají sloupy v celkové hodnotě téměř 80 milionů korun pro kovací lis, který se staví v USA.

Klientem je německá společnost SMS group, která lis buduje ve své pobočce nedaleko Los Angeles, sdělila mluvčí VMG Eva Kijonková.

První dva sloupy firma právě vyvezla, další dva dodají Vítkovice v říjnu. Každý ze sloupů váží 200 tun a je dlouhý přes 20 metrů.

„Co do hmotnosti a rozměrů jde o mimořádnou a referenční zakázku. Je to výroba jednoho z nejtěžších a nejrozměrnějších produktů ve VHM vůbec,“ uvedl generální ředitel VHM Jan Gajda. Se SMS group Vítkovice spolupracují od roku 1993.

Kovací lis bude podle Kijonkové v Americe vyrábět produkty ze speciálních titanových slitin pro letecký a kosmický průmysl.

„Lisovací síla tohoto hydraulického zápustkového lisu bude 50.000 tun, což je pro srovnání zhruba čtyřikrát více než maximální kovací tlak běžného lisu obdobného typu,“ uvedla mluvčí.

Skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje přes 30 firem a zaměstnává 8000 lidí. V loňském roce měla celá skupina obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Tři firmy z holdingu se letos ocitly v insolvenci.

Sdílejte článek