Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Sport

Vítkovice jsou na dobré cestě, říká legendární kouč Vladimír Vůjtek

Radost z výkonů hokejistů HC Vítkovice Ridera, kteří se momentálně v extralize dělí s Libercem a Třincem o první místo, mají nejen fanoušci, ale také klubové osobnosti. Jednou z největších je kouč Vladimír Vůjtek.

Vladimír Vůjtek na ostravské konferenci eBF 2018 (Foto: ebizforum.cz a Vladimír Pryček)

U vítkovického hokeje stále působí jako konzultant. Čas si však najde nejen na sledování zápasů a na své trenérské kolegy. Vladimír Vůjtek se pravidelně věnuje také oblíbenému tenisu a potkat jej můžete i na různých společenských akcích.

Během listopadu byl v Ostravě hostem mezinárodní konference eBF, která je určena především lidem z firemního nákupu a veřejných zakázek. Že s tím má hokej jen málo společného? Kdepak, i v těchto profesích potřebujete vědět něco o tom, jak se skládají týmy a jak mají fungovat, aby byly úspěšné.

Těžko byste našli erudovanějšího odborníka na toto téma, než je právě bývalý kouč Vítkovic či slovenského a českého národního týmu.

Co konkrétně se mu při práci s různorodými týmy osvědčilo? "Vždycky jsem se snažil vytvořit v klubu dobrou partu. Potvrdilo se mi, že musí fungovat soudržnost mezi trenéry, hráči i funkcionáři. Pokud tomu tak není, ani mužstvo na ledě nefunguje," řekl Vůjtek s tím, že klíčová je silná osa složená s osobností, které ostatní vedou správným směrem.

Jak potvrzují jeho dlouholeté zkušenosti, dobrá parta rozhodně není (nejen) ve sportu samozřejmostí. "Během mojí kariéry se to docela měnilo. Třeba v 80. letech, kdy jsem jako trenér začínal, party nebyly dobré. Proto se taky Vítkovicím moc nedařilo a hrálo se spíše o udržení v lize. Byl to běh nahoru a dolů. Potom v 90. letech už jsme vytvořili dobrou partu, které se docela dlouho dařilo," doplnil legendární kouč.

To, jak jdou "jeho" Vítkovice v posledních sezónách postupně nahoru, napovídá, že generální manažer Jakub Petr a spol. také vytvořili soudržný kolektiv. "I když jsem teď u vítkovického hokeje jenom konzultant, jsem rád, že teď je to zase na dobré cestě," uvedl Vůjtek.

Při společném posezení se jej lidé hodně ptali na práci u slovenského národního týmu, který dovedl ke stříbru na mistrovství světa v roce 2012. Došlo také na působení v Rusku, kde dvakrát vyhrál ligu, a nakonec i na leteckou havárii jeho osudového týmu Lokomotiv Jaroslavl, která se stala před sedmi lety.

"Vzpomínky jsou pro mě pořád ještě živé," vrátil se zpět do minulosti kouč, který kariéru uzavřel u české reprezentace po čtvrtfinále mistrovství světa v roce 2016.

Kromě Jaroslavle a Slovenska rád vzpomíná na práci se "stříbrnými" a "bronzovými" týmy Vítkovic z let 1992 a 1993 a potom z období let 1996 až 1998, ale i na angažmá ve Zlíně, se kterým získal titul vicemistra v roce 1995.

Jednu sezónu pracoval také v Třinci, takže jej bude velmi zajímat, jak si Vítkovice povedou v pátek večer právě na ledě Ocelářů. Vždyť druhé regionální derby této sezóny bude zároveň přímým střetem o první místo!