Nejnovější zprávy: Řidič nevybral zatáčku a skončil se zraněním v příkopu Kam dnes na oběd? Do "Palačinkárny" Café au père tranquille!

Sport

​Vítkovice na jaře prověří nejlepší celky soutěže. Začínají v pondělí proti Táborsku

Vítkovičtí fotbalisté už netrpělivě vyhlížejí první jarní zápas ve Fortuna národní lize. V přípravě měli problémy v defenzivě. Chtějí hrát ve středu tabulky.

Foto: Jan Smekal

Druholigoví fotbalisté Vítkovic jsou po podzimní části na 10. místě, když v dosavadních šestnácti zápasech uhráli 21 bodů.

V dlouhé zimní přípravě sehráli svěřenci Jiřího Balcárka celkem devět přípravných utkání, ve kterých třikrát zvítězili, čtyřikrát remizovali a dvakrát prohráli. Do jarních bojů vstoupí v pondělí 4. března, kdy na domácím stadionu přivítají Táborsko.

Při pohledu do tabulky by mnozí řekli, že Vítkovičtí budou v tomto duelu favoritem. Jejich trenér Jiří Balcárek si to však úplně nemyslí.

„Když se podíváte na současný kádr Táborska, uvidíte, že je v něm mnoho kvalitních hráčů, kteří tým posílili během zimní přestávky. To, že je tento celek momentálně předposlední, nás nesmí nijak uspokojit. Je to úplně jiné družstvo, než proti kterému jsme hráli na podzim,“ upozornil vítkovický trenér s tím, že vstup do jara bude nesmírně důležitý.

„S hráči už jsme o tom mluvili. Při pohledu na rozlosování je zřejmé, že nás nečeká nic jednoduchého. V prvních šesti kolech totiž narazíme hned na čtyři celky z první pětice,“ pokračoval. Formu Vítkovic tak zkraje jara prověří Hradec Králové, Varnsdorf, Jihlava i České Budějovice.

Přípravu zpestřila i soustředění

Každý fotbalista potvrdí, že zimní období patří k jeho nejméně oblíbené části, pokud jde o fotbalovou sezonu. Vítkovičtí mají v nohách náročnou přípravu, proto se už všichni hráči nesmírně těší na začátek jarní části 2. ligy.

„Musím říct, že letošní příprava byla jedna z nejnáročnějších, jakou tady pamatuju. Ovšem musíme myslet na to, že podobně se připravovala i jiná družstva. Navíc, když vidím, jak mnohá posilovala, svědčí to o tom, že nikdo nechce spadnout,“ zdůraznil obránce David Mikula.

„Nyní máme jednadvacet bodů, ale to nám ještě žádnou jistotu záchrany v soutěži nedává. Dokud jich nebudeme mít okolo třiatřiceti, nemůžeme být klidní,“ dodal.

V zimní přípravě si tým zahrál i na dvou soustředěních, aby se utkal i s jinými soupeři, než s týmy z regionu. „Když jsem se ohlédl do předchozích let, tak kluky v přípravě vždycky prověřovaly celky z okolí. Frýdek-Místek, Opava, Karviná či Třinec, a to jsem chtěl změnit. Šlo mi o to, aby si vyzkoušeli i soupeře, které tolik neznají,“ vysvětlil Balcárek. „Mohou tak zjistit, jaké jsou jejich možnosti a na čem by měli ještě zapracovat.“

Vítkovický kouč nebyl úplně spokojený s defenzivou. Na jeho vkus dostal jeho tým v přípravě příliš mnoho branek. „Když se proti nám v jednom utkání třikrát střelecky prosadí třetiligové týmy, tak to není nejlepší vizitka obrany,“ podotkl.

Obránce David Mikula to přisuzuje tomu, že týmy z nižší soutěže se vždycky chtějí vytáhnout proti soupeřům z vyšší ligy. „Není to o tom, že bychom takové protivníky podcenili. Nastupujeme proti nim stejně jako ke každým jiným soupeřům. Jenže mají zvýšenou motivaci, chtějí se ukázat, proto se pak někdy stane, že i od takového soupeře dostanete více gólů,“ míní vítkovický obránce.

Tým posílili mladí hráči, kteří by měli být hladoví po 2. lize

Kádr vítkovických fotbalistů doznal v průběhu zimní přestávky řady změn. Fanoušci už v modrobílých barvách nebudou dále vídat Igora Súkenníka, Tomáše Mrázka, Matěje Hýbla, Martina Maceje, Tomáše Netoličku, Ondřeje Cvernu a Ondřeje Moučku.

Mužstvo naopak posílili Michal Surzyn, Jiří Miker, Ondřej Chvěja, Jiří Januška a Filip Kaloč. Všechno jsou to mladí hráči a všichni přišli na půlroční hostování ze svých mateřských klubů.

„Od těchto hráčů si slibujeme, že budou draví a budou mít veliký hlad po druhé lize. Nikdy bych si do týmu nepřivedl hráče, o kterém bych nebyl přesvědčený, že bude přínosem. Vždycky se všemi mluvím a musím vidět, že hráč chce za tým hrát a chce na sobě neustále pracovat,“ řekl Balcárek.

Všichni fotbalisté se už zabydleli v novém působišti. „Jsou to všechno mladí kluci, takže dobře zapadli do kabiny. Druhá liga je určitě výborná soutěž, která jim pomůže ve fotbalovém růstu. Mohou v ní nabrat spoustu zkušeností, které pak zužitkují dál,“ popsal David Mikula.

„Rozhodně je pro kluky lepší, aby hráli druhou ligu než juniorskou soutěž. Ač se to některým nemusí zdát, tak druhá liga je velice náročná soutěž a z mého pohledu hodně podceňovaná. Klukům určitě hodně dá.“

V letošní sezoně by se Vítkovice chtěly držet ve středu tabulky, a i když v zimě doznal jejich kádr mnoha změn, předseda představenstva Pavel Filipčík nastínil, že v budoucnu by chtělo družstvo atakovat přední příčky ve druhé nejvyšší soutěži v republice.