ROMAN FRENKO
Polévkový král
Základní škola Ostrava-Vítkovice v novém školním roce 2025/2026 prvňáčkům se studijními předpoklady historicky poprvé nabídne třídu Světa vzdělání s rozšířenou výukou. Vítkovice budou po Ostravě-Jihu druhým ostravským obvodem s tímto typem edukace.
Třída Světa vzdělání bude otevřena ve školní budově v Halasově ulici (součástí školy je rovněž budova v ulici Šalounově). Prvňáčkům, kteří budou nejprve muset v únoru a březnu absolvovat talentové zkoušky, Svět vzdělání nabídne výuku rozšířenou o angličtinu, matematiku podle Hejného metody, logiku a osobnostní rozvoj.
„Když jsme se zamýšleli nad dalším rozvojem vítkovické základní školy, bylo naším záměrem nabídnout nejen zdejším občanům a jejich dětem také možnost vzdělávání pro žáky se studijními předpoklady. Ve Vítkovicích a jejich okolí takových dětí rozhodně není málo. Obvod jako zřizovatel školy proto inicioval rozšíření nabídky výuky,“ konstatuje starosta Vítkovic Richard Čermák.
„Do první třídy s rozšířenou výukou budou žáci vybíráni na základě studijních předpokladů. Nejde o to, aby děti, které přijdou na talentové zkoušky, uměly číst nebo počítat. V podstatě budeme formou hry a bez jakéhokoliv tlaku na děti zjišťovat jejich schopnosti a nadání,“ říká Tomáš Blumenstein, ředitel spolku Svět vzdělávání, a upřesňuje, že rodiče by měli počítat s tím, že jejich prvňáčka – na rozdíl od jiných dětí v prvních třídách – čeká o 5 hodin týdně navíc.
„Zatím máme rozsáhlé zkušenosti především s dětmi, jimž se věnují odborníci v pedagogicko-psychologických poradnách a následně naše poradenské pracoviště, pedagogové a asistenti pedagogů. Úspěchy, jichž jsme v tomto směru dosáhli, vyzdvihla i Česká školní inspekce. Se stejně intenzivní péčí bychom se však chtěli věnovat rovněž žákům se studijními předpoklady,“ ujišťuje Jaromír Šedý, ředitel Základní školy Ostrava-Vítkovice, Šalounova 56, příspěvková organizace, jediné státní základní školy ve Vítkovicích.
Celý koncept bude dávat žákům navíc hodiny angličtiny – a to o tři hodiny týdně víc než v běžných školách, navíc budou mít rozvoj logického myšlení a logických předpokladů, a k tomu všemu dále rozvoj sebepoznání a své osobnosti.
Jak již bylo zmíněno, před zařazením do rozšířeného vzdělávacího programu budou děti muset projít talentovou zkouškou, jejímž cílem je sledovat osobnostní předpoklady předškoláků a ověřit, zda rozvojový koncept zvládnou. „U talentové zkoušky budou přítomni dva učitelé z naší školy a jeden pracovník ze Světa vzdělání, kteří vše vyhodnotí. První talentové zkoušky proběhnou 26. února a druhé pak 26. března,“ uvedl ředitel Jaromír Šedý.
Dodal, že kapacita třídy je stanovena na maximálně dvacet dva žáků. Minimální kapacita pro otevření třídy většinou bývá osm žáků.
Nadstandardní výchova a vzdělávání, například na soukromých školách, bývá často spojována s nutností větších příspěvků od rodičů. „Rodiče budou v podstatě platit jen nadstandard, všechny ostatní obvyklé náklady bude hradit stát a zřizovatel školy, tedy obvod. Měsíční poplatek pro prvňáčka je stanoven na 2 300 korun. Z tohoto poplatku budou hrazeny platy pedagogů, kteří budou učit předměty přesahující rámec běžné výuky, jsou v něm zahrnuty rovněž knihy, pracovní sešity a tak dále,“ upřesnil Jaromír Šedý.
Zkušenosti z Ostravy-Jihu ukazují, že zájem o účast ve třídě Světa vzdělání je veliký. I proto ve Vítkovicích věří, že jejich projekt bude také úspěšný.
Rodiče, kteří chtějí svého předškoláka k talentovým zkouškám přihlásit, to mohou udělat přímo na internetových stránkách Světa vzdělání (https://svetvzdelani.cz). Následně budou informováni o přesném čase a místě, kdy se ke zkoušce mají dostavit.