Byznys
25/05/2016 Jaroslav Baďura

Vítkovice vyrobí části ponorek pro firmu, která je dodavatelem NATO

Skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) začala nově vyrábět tlakové nádoby pro ponorky. Jde o části, které slouží jako zásobníky stlačeného vzduchu.

V tuto chvíli skupina dokončuje první testovací zakázku. Odběratelem je nejmenovaná celosvětově působící společnost, specialista na výrobu ponorek pro armády zemí NATO.

První kusy zásobníků vyrobila společnost Vítkovice Cylinders. Ta by také měla být nositelem další zakázky, která má po ověření následovat.

„Náš zákazník je jedním z mála světových výrobců ponorek, je tedy velmi náročný na výběr dodavatelů. Nádoby, které vyrábíme, váží okolo 220 kilogramů a jejich specifikem je, že výroba polotovaru probíhala metodou zpětného protlačování s dokončením na kovacím stroji pomocí speciálních režimů kování. Navíc u těchto nádob byla speciálně zkoušena těsnost spojení nádoba – ventil pod tlakem bezmála 350 bar,“ vysvětlil Jerzy Kościelniak, generální ředitel společnosti Vítkovice Cylinders.

Společnost nedávno ohlásila také vstup do oboru výroby nádob pro skladování vodíku. Stejně jako v případě zásobníků pro ponorky jde o nový, rozvíjející se obor. Vítkovice jen z něj letos čekají zisk podle ukazatele EBITDA okolo 130 milionů korun.

Vítkovice Cylinders loni dosáhly podle zatím předběžných čísel nejlepších výsledků ve své historii. Tržby zvýšila meziročně o zhruba osm procent na bezmála 2,5 miliardy korun a zisk podle ukazatele EBITDA o 35 procent na skoro čtvrt miliardy korun.

Dařilo se i sesterské firmě Vítkovicím Milmet. Tržby byly v tomto případě zhruba 1,2 miliardy, což je růst o přibližně 100 milionů korun, a zisk narostl o 50 procent na 150 milionů korun.

Obě společnosti tvoří jádro takzvané lahvárenské části skupiny VMG. Ve vývoji vítkovické skupiny je tato část s 950 lidmi klíčová, protože právě ona vytvořila základ, ke kterému od roku 2003 postupně přibyly privatizované strojírenské Vítkovice, Hutní montáže a silná IT část, fúzovaná do dnešní společnosti Vítkovice IT Solutions.

Sdílejte článek