Nejnovější zprávy: Žhář jednal s rozmyslem. Policie postupně odkrývá detaily hrůzného útoku Konečně: ​Začala rekonstrukce podchodu u náměstí Ostrava-Jih

Společnost

Vnitro v Ostravě otevřelo obchod se zabaveným majetkem zločinců

Ministerstvo vnitra v Ostravě otevřelo první obchod s elektronikou, kterou policie zabavila zločincům.

Zatím si tam lidé mohou koupit 20 věcí, zejména mobilní telefony a počítače. V příštích týdnech by se měly v nabídce objevit třeba televize nebo hodinky.

Vnitro plánuje další podobné obchody otevřít v Praze nebo Kutné Hoře, sdělila Martina Němcová z tiskového oddělení ministerstva.

Obchod zatím funguje jako výdejna. Věci se nejprve draží na aukčním portálu. Zájemci se předtím mohou na zboží přijít podívat, v obchodě pak zaplatit a vyzvednout si zboží. Ministerstvo plánuje, že levnější věci by si zde lidé v budoucnosti mohli nakupovat rovnou.

Vnitro již v loňském roce začalo prodávat auta zabavená policií při odhalování trestné činnosti. Podle ekonomického náměstka ministra Jiřího Zmatlíka se od té doby prodalo 45 aut za více než deset milionů korun.

„Připravujeme několik desítek dalších prodejů,“ uvedl Zmatlík. Ceny zabavených aut nebo elektroniky vycházejí ze znaleckých posudků.

Stát věci zabavené zločincům prodává, neboť je finančně náročné se o ně starat, protože musejí být uskladněny a udržovány. Vnitro chce věci co nejrychleji prodat ještě před vynesením rozsudku, což v některých případech může trvat i několik let.

„Pokud je obviněný zproštěn viny, je mu vrácena celá finanční hodnota prodaného majetku. Pokud je obviněný ale pravomocně odsouzen, získané peníze z prodeje dostanou poškození,“ uvedl Zmatlík.

Podobný systém prodeje zabaveného majetku na zavedených portálech funguje už několik let ve Francii, Belgii nebo Nizozemsku.

Kriminalisté v Česku loni zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za 9,9 miliardy korun, o rok dříve to bylo více než šest miliard.